Rosja twierdzi, że Ukraina zaatakowała most Chonhar prowadzący na Krym

Ukraina zaatakowała most łączący południową Ukrainę z Półwyspem Krymskim za pomocą brytyjskich rakiet dalekiego zasięgu – poinformowały rosyjskie władze.

 

Oba równoległe mosty Chonhar zostały uszkodzone, ale nikt nie został ranny, powiedział rosyjski gubernator okupowanego Chersoniu Władimir Saldo.

Dodał, że prawdopodobnie brytyjskie pociski Storm Shadow zostały użyte w ataku „zleconym przez Londyn”.

Most jest najkrótszą drogą z Krymu na linię frontu na południu. Jest także ważnym łącznikiem z okupowanym miastem Melitopol, leżącym na nadmorskim szlaku od granicy z Rosją przez południową Ukrainę na Krym.

Zdjęcia przesłane przez Vladimira Saldo pokazały dziurę w jednym z dwóch mostów, ale powiedział, że naprawy zostaną wykonane szybko, a pojazdy tymczasowo pojadą alternatywną trasą. Rosja wykorzystuje tę drogę jako lądowy pomost do Krymu, a Melitopol jest uważany za jeden z celów ukraińskiej kontrofensywy, która rozpoczęła się w południowym regionie Zaporoża na początku tego miesiąca.

Siły rosyjskie przejęły Krym od Ukrainy w 2014 roku, a następnie w lutym ubiegłego roku dokonały inwazji na południowe wybrzeże Ukrainy. Zeszłej jesieni Ukraina odzyskała region Chersoniu na północ od Dniepru. Zapora Kachowka na rzece została zniszczona w tym miesiącu w wyniku podejrzewanego rosyjskiego ataku dywersyjnego, co znacznie utrudniło ukraińską ofensywę na Dnieprze.

Ofensywa ukraińska poczyniła powolne postępy, do tej pory twierdząc, że odzyskano osiem wiosek. Siły rosyjskie nadal atakowały ukraińskie miasta, w tym dzielnicę mieszkalną rodzinnego miasta prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Krzywy Róg i południowy port w Odesie.

Prezydent Zełenski powiedział w czwartek Ukraińcom, że służby wywiadowcze otrzymały informację, że Rosja przygotowuje „scenariusz ataku terrorystycznego” na zaporoską elektrownię jądrową, przejętą podczas inwazji na pełną skalę w zeszłym roku.

Elektrownia jest największa w Europie, a Zełenski ostrzegł, że „promieniowanie nie ma granic państwowych”. Kreml natychmiast odrzucił jego uwagi jako „kolejne kłamstwo”. Chociaż wszystkie sześć reaktorów elektrowni zostało zamkniętych, agencja energii atomowej ONZ ostrzegła w środę, że sytuacja w zakresie bezpieczeństwa i ochrony jest „wyjątkowo niepewna”. Poziom wody w kanale używanym do chłodzenia reaktorów spadł od czasu zniszczenia tamy Kachowka, a agencja ONZ stwierdziła, że sytuacja wokół elektrowni staje się coraz bardziej napięta w związku z doniesieniami o ukraińskiej kontrofensywie.