Relikwie patrona zakochanych też na Jasnej Górze

Relikwie patrona zakochanych, św. Walentego, znajdują się m.in. na Jasnej Górze – przypomnieli w niedzielę jasnogórscy paulini. W bocznej kaplicy bazyliki, wśród wielu innych gromadzonych tam relikwii, znajduje się m.in. fragment ręki świętego.

Żyjący w III wieku Walenty – biskup i męczennik – był z wykształcenia lekarzem. Według jednego z podań św. Walenty uleczył ze ślepoty córkę jednego ze sług cesarskich i doprowadził do nawrócenia całej jego rodziny. Cesarz wpadł w gniew i kazał zabić biskupa.

 

Obchodzona 14 lutego rocznica śmierci św. Walentego przyjęła się jako święto zakochanych na całym świecie. W Polsce święty Walenty, zanim stał się patronem zakochanych, przez stulecia był przede wszystkim patronem ludzi cierpiących na epilepsję i choroby nerwowe.

 

Relikwie św. Walentego przechowywane są m.in. od średniowiecza w Chełmnie (Kujawsko-Pomorskie), w tamtejszej farze pw. Najświętszej Marii Panny, a także – jak przypomnieli w niedzielę po południu jasnogórscy paulini – w Częstochowie, w utworzonej w XVII w. Kaplicy Świętych Relikwii.

 

„Relikwie patrona zakochanych są też na Jasnej Górze. To miejsce, gdzie gromadzone są szczątki świętych będących świetlanym przykładem życia” – napisali w niedzielę zakonnicy na twitterowym profilu sanktuarium.

 

„Obraz św. Walentego i fragment jego ręki (…) błogosławiącej prawdziwą i czystą miłość, są w bocznej kaplicy bazyliki” – dodali.

 

W szklanych gablotach pokrywających ściany Kaplicy Świętych Relikwii znajdują się relikwie świętych i błogosławionych – m.in. Honorata, Kandyda, Filipa Neriusza, Donata, Euzebiusza oraz właśnie Walentego.

 

Fragment ręki świętego umieszczono w relikwiarzu w kształcie przedramienia, wykonanym ze srebrnej blachy.

 

W 2006 r. jasnogórscy zakonnicy udostępnili część tej relikwii parafii pod wezwaniem św. Walentego w podczęstochowskich Konopiskach. W archidiecezji katowickiej jedyny kościół pod wezwaniem tego świętego znajduje się w Bieruniu; św. Walenty jest też patronem tego 20-tysięcznego miasta.

 

Kościółek św. Walentego w Bieruniu jest popularny w okolicy; co roku w uroczystości odpustowe odwiedzają go tłumy osób. To w nim, a nie w parafialnym kościele św. Bartłomieja, odbywa się większość ślubów parafian; zdarza się, że sakrament małżeństwa w kościele pod wezwaniem św. Walentego chcą zawrzeć też osoby spoza Bierunia.(PAP)

 

autor: Mateusz Babak