Rada Ministrów zajmie się nowelizacją ustawy wiatrakowej. Minister klimatu zgłosiła poprawkę

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało poprawkę do projektu nowelizacji ustawy wiatrakowej. Zakłada ona, że 5 procent energii będzie przekazywane społeczności lokalnej – poinformowała w poniedziałek szefowa tego resortu Anna Moskwa. Poprawką zajmie się teraz Rada Ministrów, a następnie projekt w nowej wersji ma zostać skierowany do Sejmu.

Chodzi o rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw, przygotowany przez minister klimatu i środowiska Annę Moskwę. Przepisy zostały przyjęte przez rząd na początku lipca br.

Ustawa wiatrakowa, inaczej zwana 10H, jest jednym z 37 kamieni milowych, które Polska ma zrealizować, aby spełnić wymogi wynikające z Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności, by uruchomić środki z Krajowego Planu Odbudowy.

Projektem ustawy powinien się zająć Sejm. Do tej pory, mimo że minęło już kilka miesięcy, nie nadano mu jednak numeru druku.

– Przygotowaliśmy taką poprawkę, która by dawała obowiązek (…) przekazania pięciu procent energii produkowanej z konkretnej formy lądowej, w formie prosumenta wirtualnego na rzecz społeczności lokalnej – tłumaczyła Anna Moskwa.

W jej ocenie, “to jest coś, co by dawało wymierne korzyści, gdzie tania, czysta, dobra energia jest absolutną wartością w społecznościach lokalnych”. – Widzimy to, że samorządy podejmują projekty na rzecz samowystarczalności na swoim poziomie, więc to by było coś, co by dało na pewno większą akceptację społeczną dla tego rozwiązania i też z drugiej strony, by usuwało dowolność efektu tego dialogu, który na poziomie lokalnym mógłby być prowadzony – dodała minister.

– Dzisiaj tę poprawkę wysłałam do ustawy, zechcemy ją przyjąć na Radzie Ministrów, tak, żeby poprawiona wersja projektu mogła być procedowana w Sejmie – zapowiedziała Anna Moskwa.

Projekt przewiduje dopuszczenie możliwości powstania nowej elektrowni wiatrowej w odległości od istniejącego budynku mieszkalnego mniejszej niż przewiduje zasada 10H, ale nie mniej niż 500 metrów. Obecnie taka elektrownia nie może powstać w odległości mniejszej niż 10-krotność wysokości planowanej elektrowni wiatrowej.