Polskie uczelnie na liście Szanghajskiej: Jagielloński i Warszawski w piątej setce

Najnowsza edycja prestiżowego Academic Ranking of World Universities (ARWU), znanego jako Lista Szanghajska, przyniosła dobre wieści dla polskich uczelni. W gronie tysiąca najlepszych uniwersytetów świata znalazło się osiem polskich placówek. Najwyżej sklasyfikowane zostały Uniwersytet Jagielloński oraz Uniwersytet Warszawski, które uplasowały się w przedziale 401-500.

Dominacja Uczelni Amerykańskich i Brytyjskich

Tegoroczny ranking ponownie zdominowały instytucje z USA, z Harvard University na czele, który już po raz 22. zdobył tytuł najlepszej uczelni na świecie. Kolejne miejsca zajęły Stanford University oraz Massachusetts Institute of Technology (MIT), co podkreśla dominację amerykańskiego szkolnictwa wyższego na arenie międzynarodowej. W czołowej dziesiątce znalazły się również dwie brytyjskie uczelnie – University of Cambridge (4. miejsce) oraz University of Oxford (7. miejsce).

Jak Wypadły Polskie Uczelnie?

Wśród polskich uczelni, poza Uniwersytetem Jagiellońskim i Uniwersytetem Warszawskim, wyróżniła się również Politechnika Gdańska, która zajęła miejsce w przedziale 801-900. Pozostałe polskie instytucje, takie jak Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Politechnika Warszawska oraz Wrocławski Uniwersytet Medyczny, znalazły się w przedziale 901-1000.

Warto zauważyć, że w porównaniu z ubiegłoroczną edycją, liczba polskich uczelni w rankingu spadła – w 2022 roku na liście znajdowało się ich dziewięć, a jeszcze rok wcześniej aż jedenaście.

Globalna Perspektywa Rankingu Szanghajskiego

ARWU, który po raz pierwszy został opublikowany w 2003 roku, jest jednym z najbardziej prestiżowych rankingów oceniających uczelnie na całym świecie. Obecnie zestawienie przygotowywane jest przez firmę ShanghaiRanking Consultancy, która ocenia ponad 2500 uniwersytetów, z których tysiąc najlepszych trafia na Listę Szanghajską. W rankingu dominują uczelnie z Chin (450), Stanów Zjednoczonych (183) oraz Wielkiej Brytanii (62).

Sklasyfikowane uczelnie oceniane są na podstawie sześciu wskaźników, w tym liczby laureatów Nagrody Nobla i Medalu Fieldsa wśród absolwentów i pracowników, liczby najczęściej cytowanych badaczy, a także liczby publikacji w prestiżowych czasopismach naukowych.

Wyzwania i Sukcesy Polskich Uczelni

Obecność polskich uczelni na Liście Szanghajskiej jest istotnym osiągnięciem, szczególnie w kontekście rosnącej konkurencji na arenie międzynarodowej. Chociaż wyniki pokazują, że polskie instytucje mają jeszcze wiele do zrobienia, aby awansować w rankingu, to fakt, że znalazły się w gronie najlepszych, jest powodem do dumy i motywacją do dalszego rozwoju.