Pogrzeb królowej Elżbiety II. Harmonogram uroczystości

W Opactwie Westminsterskim w Londynie odbędzie się w poniedziałek nabożeństwo pogrzebowe, podczas którego pożegnana zostanie zmarła królowa Elżbieta II.

Po jego zakończeniu trumna z jej ciałem zostanie przewieziona do zamku w Windsorze, gdzie w czasie kolejnego nabożeństwa w kaplicy św. Jerzego trumna zostanie opuszczona do krypty królewskiej. Wieczorem podczas prywatnej ceremonii trumna zostanie złożona w ostatecznym miejscu spoczynku, kaplicy pamięci Jerzego VI.

– o 7.30 kończy się wystawienie na widok publiczny w Westminster Hall trumny z ciałem Elżbiety II. 

  

– o 11.44 trumna z ciałem Elżbiety II zostanie przewieziona do Opactwa Westminsterskiego, gdzie odbędzie się nabożeństwo żałobne. 

  

– o 12.00 początek nabożeństwa żałobnego w Opactwie Westminsterskim. 

  

– o 13.15, po zakończeniu nabożeństwa, kondukt z trumną z ciałem Elżbiety II wyruszy z Opactwa Westminsterskiego ulicami Londynu w kierunku Wellington Arch. 

  

– o 14.00 trumna po dotarciu do Wellington Arch zostanie przeniesiona do karawanu, którym będzie przetransportowana do zamku w Windsorze. 

– o 16.06 karawan z trumną dotrze do bramy Wielkiego Parku Windsorskiego, po czym trumna zostanie przeniesiona w procesji do kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze. 

  

– o 17.00 w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze zacznie się nabożeństwo pogrzebowe, na zakończenie którego, ok. 17.30, trumna z ciałem Elżbiety II zostanie opuszczona do krypty królewskiej.

  

– o 20.30 trumna z ciałem Elżbiety II zostanie złożona do grobu w kaplicy pamięci Jerzego VI. W tej części uroczystości pogrzebowych uczestniczyć będzie tylko najbliższa rodzina.