Na Jasnej Górze w niedzielę zakończenie „Pawełek”

Na Jasnej Górze w niedzielę dobiegną końca “Pawełki” – dziewięciodniowe uroczystości ku czci patriarchy zakonu paulinów, św. Pawła Pierwszego Pustelnika. Przed południem odprawiona zostanie msza odpustowa, a po południu odbędzie się jeszcze błogosławieństwo dzieci.

Jasnogórscy paulini apelują, aby w tym roku – w związku z ograniczeniami epidemicznymi – inaczej zaakcentować popularny zwyczaj „Pawełek”: błogosławieństwo dzieci. Zostanie ono zorganizowane nie w trakcie popołudniowej mszy, wieńczącej dziewięciodniowe obchody, lecz po niej – na dziedzińcu przed bazyliką. Zakonnicy proszą zainteresowanych, by przyszli przed bazylikę już pod koniec mszy.

 

Jak przypomniało biuro prasowe sanktuarium, każdego roku w styczniu paulini gromadzą się na dziewięciodniowej nowennie ku czci św. Pawła. „Pawełki” to codzienne nabożeństwo z procesją, śpiewami ku czci patrona zakonu, rozważaniem nowennowym i oddaniem czci relikwiom patriarchy.

 

Ważnym punktem styczniowego świętowania jest 15 stycznia, kiedy paulini obchodzą tzw. „wewnętrzną” uroczystość św. Pawła Pierwszego Pustelnika, swojego patriarchy. Gromadzą się wówczas na wspólnotowej mszy w Kaplicy Matki Bożej, w czasie której odnawiają profesję zakonną, czyli śluby, które składali na początku swojej drogi zakonnej.

 

W sobotę, w święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Pustelników, Matki i Opiekunki Zakonu Paulinów, paulini w sposób szczególny czczą Maryję. Podczas przedpołudniowej uroczystej mszy zakonnicy m.in. ponowili Akt Zawierzenia Matce Bożej.

 

Zwieńczenie corocznych uroczystości następuje w niedzielę. To tzw. „zewnętrzna” uroczystość św. Pawła Pierwszego Pustelnika, na którą paulini zwyczajowo zapraszają wiernych. Przedpołudniową sumę odpustową w bazylice jasnogórskiej odprawi – z udziałem paulinów i wiernych (zgodnie z dozwoloną liczbą) – metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

 

Biuro prasowe Jasnej Góry podkreśla, że ponieważ św. Paweł w popularnej tradycji uznawany jest m.in. za szczególnego patrona i opiekuna dzieci, a także matek spodziewających się rozwiązania lub pragnących mieć potomstwo, na główną uroczystość, która przypada w dziewiątym dniu nowenny, w niedzielę, przychodzą młode małżeństwa z dziećmi.

 

„Co roku nabożeństwo gromadzi tłumy Częstochowian i pielgrzymów. W tym roku jednak, ze względu na obostrzenia, uroczystość kończąca +Pawełki+ odbędzie się w zmienionej formie. O godz. 16.15 w bazylice rozpocznie się ostatnie nabożeństwo „Pawełek” pod przewodnictwem bpa Antoniego Długosza, nazywanego +biskupem dzieci+, natomiast w czasie tego nabożeństwa nie będzie tradycyjnego błogosławieństwa dzieci” – zaznaczono w zapowiedzi sanktuarium.

 

„Jednak najmłodsi i ich rodzice i dziadkowie otrzymają dar błogosławieństwa – ale po zakończeniu nabożeństwa, ok. godz. 16.45, na zewnątrz, na otwartej przestrzeni, na dziedzińcu jasnogórskim przed bazyliką. Najmłodsi, zgodnie z tradycją, także i w tym roku otrzymają upominki od paulinów” – dodano.

 

Błogosławieństwo przybierze formę krótkiego nabożeństwa przy szopce, na zewnątrz bazyliki, z krótką modlitwą i odśpiewaniem kolędy. Cytowany w komunikacie kustosz Jasnej Góry o. Waldemar Pastusiak zaprosił rodziców z dziećmi na sam moment błogosławieństwa.

 

„Nie wiemy, ilu wiernych przyjdzie na nabożeństwo +pawełkowe+. Natomiast prosilibyśmy, by dzieci wraz z rodzicami pozostali na zewnątrz, przyszli troszeczkę później. Będzie włączone nagłośnienie, więc dzieci trochę w ruchu, na świeżym powietrzu będą się mogły też modlić. Potem bp Antoni Długosz wyjdzie, pobłogosławi symbolicznie znakiem krzyża, już bez nakładania dłoni na dzieci. Mamy obostrzenia sanitarne, chcemy je zachować” – wyjaśnił zakonnik.

 

Święty Paweł z Teb żył na przełomie III i IV w. w Egipcie; ponad 90 lat miał spędzić na pustyni. W historii Kościoła uznawany jest za pierwszego pustelnika. W XIII w. obrali go na patrona pustelnicy wstępujący do powstającego wtedy na Węgrzech nowego zakonu.

 

W tym roku “Pawełki” były połączone z obchodami 750. rocznicy śmierci bł. Euzebiusza z Esztergom – pierwszego prowincjała zakonu na Węgrzech. 

 

autor: Mateusz Babak