Pentagon pod ostrzałem: Zmiany w polityce bezpieczeństwa po dużym wycieku tajnych dokumentów

Pentagon ogłosił dziś zmiany w swojej polityce bezpieczeństwa w odpowiedzi na niedawny duży wyciek tajnych dokumentów. Wyciek spowodował trudności dla urzędników, którzy mieli problem z nadążaniem za liczbą pracowników posiadających ściśle tajny dostęp.

Nowe środki bezpieczeństwa obejmują mianowanie funkcjonariuszy odpowiedzialnych za kontrolę poziomu dostępu do ściśle tajnych danych oraz instalację systemów wykrywających urządzenia elektroniczne. Te zmiany wynikają z nieautoryzowanej publikacji dziesiątek tajnych plików w Internecie.

Jack Teixeira, 21-letni były lotnik, został oskarżony o wyciek plików, choć zaprzecza tym zarzutom. Wyniki 45-dniowego przeglądu polityki i procedur Pentagonu, zleconego przez sekretarza obrony USA, Lloyda Austina, po wycieku, wskazują na konieczność zwiększenia nadzoru nad osobami, którym powierzono tajne informacje dotyczące bezpieczeństwa narodowego.

Wysoki rangą urzędnik obrony poinformował dziennikarzy na odprawie, że protokoły bezpieczeństwa Pentagonu mają trudności z nadążaniem za wzrostem liczby zatwierdzonych pracowników oraz liczbą miejsc, w których uzyskuje się dostęp do tajnych plików.

Departament Obrony ogłosił, że choć niektóre istniejące polityki zostaną wzmocnione, inne zostaną zaktualizowane, a także wprowadzone zostaną nowe zasady w celu usunięcia istniejących luk. W przeglądzie stwierdzono, że nie ma “pojedynczego punktu awarii” w procedurach wojskowych, a większość personelu przestrzega zasad i procedur bezpieczeństwa.

Jednak zalecono resortowi obrony zwiększenie wydatków na środki bezpieczeństwa, utworzenie nowego biura ds. zagrożeń wewnętrznych oraz zwiększenie liczby personelu nadzorującego postępowanie z dokumentami niejawnymi.

W wyniku przeglądu zasugerowano zaostrzenie środków bezpieczeństwa, aby uniemożliwić korzystanie z urządzeń elektronicznych w pomieszczeniach, w których przechowywane są dane niejawne, oraz zapobiec fotografowaniu lub nagrywaniu poufnych informacji lub obrazów.

Jack Teixeira, obecnie przebywający w więzieniu w oczekiwaniu na proces po aresztowaniu w kwietniu, rzekomo ujawnił plpliki na platformie czatu online Discord, popularnym miejscu spotkań graczy. Według prokuratorów, Teixeira napisał wersje poufnych informacji i udostępnił je na czacie. Później miał podobno udostępnić zdjęcia materiałów wywiadowczych USA, gdyż był sfrustrowany brakiem odpowiedzi ze strony innych użytkowników grupy.

Panu Teixeirze, byłemu członkowi 102. Skrzydła Wywiadowczego Gwardii Narodowej Powietrznej z siedzibą w Massachusetts, grozi do 15 lat więzienia pod zarzutem nieuprawnionego przekazywania informacji o obronie. W czerwcu nie przyznał się do sześciu federalnych zarzutów umyślnego przechowywania i przekazywania informacji o obronie narodowej.

Wprowadzenie nowych środków bezpieczeństwa i kontroli w Pentagonie ma na celu zapobieżenie podobnym incydentom w przyszłości. Departament Obrony podkreślił, że bezpieczeństwo narodowe jest sprawą najwyższej wagi i należy podjąć wszelkie możliwe kroki, aby chronić tajne informacje przed wyciekiem.

Sekretarz obrony USA, Lloyd Austin, wyraził zaniepokojenie związane z tym wyciekiem i zapowiedział, że Pentagon będzie dążył do wzmocnienia swoich procedur bezpieczeństwa oraz ścisłego monitorowania dostępu do tajnych danych.

W obliczu jednego z największych przecieków wywiadowczych w historii Stanów Zjednoczonych, Pentagon podjął energiczne działania mające na celu ochronę tajnych informacji i zapewnienie bezpieczeństwa narodowego.