Ostatniej doby sprawdziliśmy ponad 89 tys. osób na kwarantannie; ok. 270 naruszeń

Ostatniej doby sprawdziliśmy ponad 89 tys. osób poddanych kwarantannie, a w około 270 przypadkach stwierdziliśmy uchybienia kwalifikujące się do wyciągnięcia konsekwencji prawnych – poinformował w środę rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka.

Jak przekazał w środę rzecznik KGP, od początku działań związanych ze zwalczaniem epidemii w Polsce policjanci już ponad 5,7 miliona razy sprawdzali osoby skierowane na kwarantannę. Ostatniej doby przeprowadzili 89 337 tego typu kontroli, a w około 270 przypadkach stwierdzili uchybienia kwalifikujące się do wyciągnięcia konsekwencji prawnych.

Ciarka dodał, że w około 20 przypadkach zwrócono się do policji z prośbą o pomoc w zrobieniu zakupów czy wyniesieniu śmieci itp.

Przekazał również, że już 105 policjantów zarażonych koronawirusem wyzdrowiało, a 172 policjantów zostało zarażonych. “Od początku działań ponad 2700 było na kwarantannie, a obecnie jest na niej 202 funkcjonariuszy” – poinformował rzecznik KGP. “Cieszy fakt, że coraz więcej policjantów zdrowieje, a jednocześnie nie odnotowujemy nowych zachorowań” – dodał.

Inspektor przypomniał, że do działań prewencyjnych zaangażowanych jest każdego dnia około 21-23 tys. funkcjonariuszy, głównie policjantów wspieranych przez funkcjonariuszy straży miejskich i żołnierzy oraz, że osobom, które nie przestrzegają obostrzeń i przepisów inspektor sanitarny może wymierzyć karę w wysokości od 5 do 30 tys. złotych.

Policjant podał też najnowsze statystyki dotyczące kontroli w komunikacji zbiorowej. “Skontrolowaliśmy ponad 211 tys. pojazdów komunikacji zbiorowej, tylko ostatniej doby to ponad 3900 – tutaj nadal należy pochwalić kierowców autobusów komunikacji miejskiej i motorniczych za skuteczne egzekwowanie przepisów, gdyż tylko sporadycznie stwierdzamy uchybienia” – podał.

“Na ulicach jest generalnie spokojnie, Polacy w zdecydowanej większości stosują się do obowiązujących ograniczeń, odpowiedzialnie i na ogół zdyscyplinowanie podchodzimy do zasad zdrowego życia w obecnej chwili. Dzięki temu krzywa przyrostu zachorowań nie jest tak duża. Widać na ulicach, że zdecydowana większość z nas zakrywa usta i nos” – przekazał Ciarka. (PAP)