Oficjalne uroczystości związane z 75. rocznicą śmierci Szmula Zygielbojma

Na warszawskim Muranowie odbyły się oficjalne obchody 75. rocznicy śmierci Szmula Zygielbojma, w czasie okupacji prowadził działalność konspiracyjną i tworzył podziemny ruch oporu żydowskiego.

Szmul Zygielbojm był działaczem i politykiem, który przed ybuchem II wojny światowej był radnym w Łodzi i Warszawie. Podczas okupacji niemieckiej, prowadził działalność konspiracyjną i tworzył podziemny ruch oporu żydowskiego.

Gdy przedostał się do krajów Europy Zachodniej, prowadził działania informacyjne dotyczące prześladowań ludności żydowskiej w okupowanej Polsce.

Zygielbojm popełnił samobójstwo 12 maja 1943 roku po otrzymaniu wiadomości o upadku powstania w getcie warszawskim, na znak protestu wobec bierności świata na zagładę Żydów.

W czwartek, pod pomnikiem upamiętniającym jego postać, odbyła się oficjalna uroczystość rocznicowa.

“Szmul Zygielbojm popełnił samobójstwo 12 maja 1943 roku na wieść o klęsce powstania w getcie i świadom tego, że świat nie zareagował na największe zbrodnie dokonywane na Żydach”

Paweł Śpiewak, dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego

Po przemówieniach i odczytaniu listów, w tym także listu Zygielbojma, który wysłał do swojego brata, pod pomnikiem złożono wieńce i odmówiono modlitwę.