Od października czekają nas zmiany w służbie zdrowia. Jak będzie wyglądać opieka w godzinach nocnych i w dni wolne?
Zgodnie z ustawą o Sieci Szpitali, od 1 października lekarze nie będą dyżurować w przychodniach, a w szpitalach podczas dni świętecznych i godzin nocnych. Jakie szpitale zakwalifikowane są do Sieci Szpitali i gdzie należy udać się po pomoc?
Jak informuje portal Twoje Zdrowie, już za kilka dni opieka zdrowotna zacznie funkcjonować według nowych zasad.
W dni świąteczne i ustawowo wolne od pracy, a także w godzinach nocnych lekarze nie będą dyżurować w przychodniach i szpitalach, jak to miało miejsce do tej pory, a tylko w szpitalach, które będą należeć do Sieci Szpitali.
Szpitale, które zostały zakwalifikowane jako Sieć Szpitali to placówki I, II, III, V poziomu zabezpieczeń. Są to szpitale powiatowe, ponadpowiatowe, wojewódzkie i ogólnopolskie.
Co jednak z miejscowościami, gdzie zakwalifikowane szpitale nie znajdują się w pobliżu? Tam NFZ rozpisał konkurs wśród przychodni, które miałyby zapewnić opiekę nocną i w okresie świątecznym. Zgodnie z rozporządzeniem, na każde 50 000 ludzi ma przypadać zespół lekarsko-pielęgniarski.
Zmiany mają odciążyć Szpitalne Oddziały Ratunkowe. W dni wolne i w godzinach nocnych wielu pacjentów nie sprawdzało, gdzie pełnione są dyżury, tylko od razu kierowało się na SOR. Szpitale były więc przepełnione. Teraz SOR ma skupić się na nagłych pzypadkach, a przyszpitalne oddziały, tzw. “wieczorynki”, mają przyjmować pacjentów z mniej poważnymi przypadłościami.
Pacjenci będą więc udawać się do szpitali, gdzie po ocenie ich objawów lekarze dyżurujący zadecydują czy pacjent zostanie przyjęty przez SOR czy opiekę całonocną i świąteczną.
Jeżeli życiu pacjenta nic nie zagraża i wizyta w szpitalu nie jest konieczna, można korzystać z porady w ambulatorium lub porady telefonicznej. W uzasadnionych przypadkach lekarz może przyjechać także na wizytę domową. Natomiast złamania, oparzenia i wszelkie inne poważniejsze przypadki trzeba zgłaszać do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, jak dotychczas.
Jak przekazuje też portal, zmiany w opiece medycznej nie są jasne dla samego personelu medycznego. Lekarze wskazują na nieścisłości dotyczące wymaganej liczby lekarzy na dyżurze czy też niezbyt jasne warunki finansowania opieki.
Źródło: twojezdrowie.rmf24.pl