Od 1 maja listy polecone będą bez znaczków.

Od 1 maja listy polecone będą bez znaczków – poinformowała w piątek Poczta Polska. Dodano, że zastąpią je nalepki z kodem kreskowym, które przy nadawaniu takiej korespondencji zostaną umieszczone na przesyłce w polu opłaty pocztowej.

Jak napisano, już w maju klienci indywidualni będą mogli korzystać z nowego rozwiązania, eliminującego znaczki pocztowe jako formę opłaty za nadanie listów poleconych w obrocie krajowym i zagranicznym. Zastąpią je nalepki z kodem kreskowym, które przy nadawaniu takiej korespondencji zostaną umieszczone na przesyłce w polu opłaty pocztowej.

 

Rozwiązanie to – jak wskazano – ujednolici sposób opłaty za wszystkie przesyłki rejestrowane; listy polecone nie będą miały naklejanych znaczków, analogicznie jak obecnie paczki, czy przesyłki kurierskie. “Wystarczy, że klient wypełni potwierdzenie nadania i przekaże przesyłkę pracownikowi Poczty. Potwierdzenie wniesienia opłaty za list będzie nanoszone przez pracownika Poczty Polskiej na dedykowanej nalepce R” – wyjaśniono. Dodano, że to nowoczesne rozwiązanie, stosowane jest przez wielu zagranicznych operatorów, m.in. Niemcy, Francję, Słowację, Belgię, Holandię, Hiszpanię, Szwajcarię czy Węgry.

 

“Poczta Polska unowocześnia się, wprowadza standaryzację opłat dla przesyłek listowych rejestrowanych, zarówno w obrocie krajowym, jak i zagranicznym. To kierunek zmian stosowany z powodzeniem u innych operatorów europejskich, który bardzo poprawia jakość obsługi klientów. Tradycyjny znaczek na liście poleconym doskonale zastąpi naklejka z kodem kreskowym, to nowoczesne i wygodne rozwiązanie” – mówi cytowany w informacji wiceprezes Poczty Polskiej Andrzej Bodziony.

 

Wskazano, że Poczta Polska już w maju ubiegłego roku wprowadziła zmiany do regulaminu świadczenia usług powszechnych. Miały one zacząć obowiązywać od 1 lutego 2021 roku. Jednak – jak zaznaczono – wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów Poczta Polska wydłużyła termin wprowadzenia planowanej zmiany na 1 maja 2021 r., by umożliwić wykorzystanie wcześniej zakupionych znaczków. Napisano, że klienci zakupione wcześniej znaczki po 1 maja br. będą mogli wykorzystać do opłacenia listów zwykłych i kartek pocztowych.

 

Zaznaczono, że wprowadzana zmiana nie dotyczy klientów, którzy mają zawartą z Pocztą Polską pisemną umowę. Napisano, że także potwierdzenie opłacenia przesyłek poleconych krajowych i zagranicznych w postaci e-znaczka pozostaje bez zmian. Nie będzie jednak możliwości dokonania ewentualnej dopłaty w formie znaczków obiegowych. “W przypadku gdy opłata za daną przesyłkę będzie niepełna (niższa niż wynika z cennika) klient powinien zakupić właściwy e-znaczek albo list polecony opłacić przy okienku pocztowym” – czytamy.

 

Poinformowano, że znaczki pocztowe nadal będzie można wykorzystywać do opłacenia przesyłek listowych nierejestrowanych oraz do celów kolekcjonerskich.

 

Napisano, że Poczta Polska wydaje zarówno znaczki obiegowe, w milionowych nakładach, jak też znaczki okolicznościowe, w nakładach mniejszych. “Dzięki współpracy z artystami grafikami znaczki cieszą się dużym uznaniem kolekcjonerów w kraju i na świecie. Tworzone dla miłośników filatelistyki emisje przybierają często formę arkusza, czy bloku. Kolekcjonowanie znaczków pocztowych może być ciekawym hobby, ale przez filatelistów na świecie jest również traktowane jako lokata kapitału, bo nierzadko sprzedaż unikatowych kolekcji może przełożyć się na zyski finansowe” – napisano.