Nowe nadzieje w oknach życia. Niemowlęta znalezione w Toruniu i Łodzi

W poniedziałek, w ramach sieci wsparcia prowadzonej przez Caritas oraz zgromadzenia zakonne, dwa zdrowe niemowlęta znalazły schronienie w oknach życia w Toruniu i Łodzi. Tego dnia, po godzinie 12, do toruńskiego okna życia trafił 11-miesięczny chłopiec, a w Łodzi, około godziny 19.35, siostry urszulanki odkryły pozostawioną dziewczynkę.

Dziewczynka, której nadano imię Julia, jest ósmym dzieckiem przyjętym przez urszulanki w Łodzi. Zostawiła za sobą tylko pytania, ale przede wszystkim – nadzieję na lepsze jutro. Opiekunowie ocenili jej stan zdrowia jako dobry i niezwłocznie zapewnili jej opiekę medyczną.

W Toruniu, gdzie funkcjonuje pierwsze w tym mieście okno życia, Caritas Diecezji Toruńskiej podjął opiekę nad 11-miesięcznym chłopcem, który również wydawał się być w dobrym stanie zdrowia. Przeniesiony do szpitala, przebywa obecnie na oddziale kardiologii, gdzie poddawany jest szczegółowym badaniom.

Okno życia to inicjatywa mająca na celu zapewnienie bezpiecznego miejsca, gdzie rodzice w kryzysie mogą anonimowo powierzyć swoje dziecko instytucji, która zagwarantuje mu opiekę i ochronę. Od momentu powstania pierwszego okna życia w Krakowie w 2006 roku, w Polsce funkcjonuje obecnie blisko 70 takich miejsc, w których znalazło schronienie ponad 160 niemowląt.

Każde z tych dzieci ma swoją nieopowiedzianą historię, a decyzja o zostawieniu ich w oknie życia jest z pewnością jedną z najtrudniejszych, przed jakimi mogą stanąć rodzice. Dzięki istnieniu okien życia, te niemowlęta mają szansę na bezpieczne dzieciństwo i lepszą przyszłość.