Müller: pewien parytet pomiędzy partiami tworzącymi Zjednoczoną Prawicę jest już raczej jasny

Pewien parytet pomiędzy partiami Zjednoczonej Prawicy jest już raczej jasny, niedługo będzie umowa regulująca kwestie koalicyjne – powiedział w środę rzecznik rządu Piotr Müller o tworzeniu nowego rządu. Jak dodał, cały czas trwają dyskusje nad obsadą poszczególnych ministerstw.

Müller pytany był w środę w Polsat News, czy powstaną jakieś dodatkowe resorty, które obejmą koalicjanci PiS, czyli Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro i Porozumienie Jarosława Gowina. “W tej chwili trwają dyskusje w tym zakresie dlatego mówiłem o tym, że nie wszystkie jeszcze ministerstwa są obsadzone, nie wszystkie nazwiska są jasne” – odpowiedział rzecznik rządu.

Zaznaczył, że w tej chwili jeszcze trwają dyskusje nawet nad kształtem niektórych resortów, czyli które działy administracji rządowej do którego urzędu, ministerstwa będą należeć. “To jeszcze nie jest ostatecznie rozstrzygnięte” – dodał Müller.

Ale – jak powiedział – “pewien parytet pomiędzy partiami politycznymi jest już raczej jasny”. “I niedługo taka umowa, która będzie regulowała kwestie związane z koalicją nazwijmy to, choć to nie jest to taki model jak w poprzednich latach, 8 czy 12 lat temu, gdzie te koalicje miały taki szeroki wachlarz, bo startowali z innych list, pamiętajmy o tym, że my wszyscy startowaliśmy z list PiS” – mówił Müller.

Pytany, czy minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro będzie wicepremierem rzecznik odparł, że Ziobro nie chciał być wicepremierem. “Z tego co wiem z rozmów koalicyjnych prośba, czy sugestia, czy warunek jakiś koalicyjny w kwestii wicepremiera dla Zbigniewa Ziobro nigdy nie padał” – powiedział.

Na pytanie, czy obecne Ministerstwo Cyfryzacji zostanie podzielone Müller powiedział, że nic mu nie wiadomo, by tak się miało stać. “Tutaj wydaje się, że ten resort zostanie. Aczkolwiek – tak jak mówię – nie ma ostatecznych rozstrzygnięć w związku z tym też nie wykluczam, że na jakimś etapie np. dojdziemy do wniosku, że ten resort powinien zostać przekształcony i połączony z innymi. Ale na tym etapie nie ma takiej decyzji” – zaznaczył.

Dopytywany, czy zostanie przywrócone Ministerstwo Skarbu rzecznik rządu odparł, że faktycznie rozważany jest nowy model nadzoru właścicielskiego nad spółkami Skarbu Państwa. “Czy to będzie w formie przywrócenia resortu o takiej czy innej nazwie i innych kompetencjach faktycznie, to jest poważnie brane pod uwagę” – dodał.

Zaznaczył, że chodzi o proste przywrócenie Ministerstwa Skarbu Państwa, tylko o “przemodelowanie sposobu nadzoru właścicielskiego nad spółkami Skarbu Państwa”. “Więc nawet jeżeli by to było przywrócenie kolejnego ministerstwa czy poprzedniego, to jednak na innych zasadach” – dodał Müller. (PAP)