Medycy mają prawo do zasiłku opiekuńczego, jeśli nie skorzystają z opieki nad dzieckiem w szkole

Rodzicom, którzy nie chcą skorzystać z opieki nad dzieckiem, zapewnionej przez szkołę, przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Jeśli skorzystają z takiej opieki, wówczas nie mają prawa do zasiłku – poinformował ZUS, powołując się na stanowisko resortu rodziny i rozporządzenie MEN.

Od 9 listopada rodzice ponownie mogą wnioskować o dodatkowy zasiłek opiekuńczy przyznawany w razie zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły z powodu COVID-19. W ostatnim czasie pojawiły się jednak wątpliwości, czy z zasiłku mogą skorzystać pracownicy placówek medycznych. ZUS zwracał bowiem uwagę, że zgodnie z rozporządzeniem MEN szkoła jest zobowiązana zorganizować zajęcia opiekuńcze dla uczniów klas I-III, które są dziećmi osób zatrudnionych w podmiotach leczniczych i osób zaangażowanych w zwalczanie COVID-19.

ZUS wystąpił do resortu rodziny z pytaniem, jak interpretować takie przypadki.

“Zgodnie z obecnie uzyskanym stanowiskiem Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, wynikający z rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 5 listopada 2020 r. obowiązek zapewnienia przez szkoły opieki nad dziećmi osób, o których mowa w tym rozporządzeniu, jest uprawnieniem i udogodnieniem dla rodziców, którzy chcieliby pracować. Jednak rodzice nie muszą z tej opieki skorzystać. W takim przypadku, tzn. gdy rodzic nie skorzysta z opieki nad dzieckiem zapewnionej przez szkołę, przysługuje mu dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Natomiast jeśli rodzic skorzysta z tej opieki, nie ma prawa do dodatkowego zasiłku opiekuńczego” – powiedział rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

W czwartek w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie ministra edukacji i nauki, w którym m.in. doprecyzowano zapis zobowiązujący szkoły podstawowe i szkoły artystyczne do zapewnienia zajęć opiekuńczo-wychowawczych w świetlicy szkolnej uczniom klas I-III, których rodzice są bezpośrednio zaangażowani w walkę z pandemią COVID-19. Dodano do niego, że “rodzice dziecka, którzy chcą korzystać z opieki, wnioskują do dyrektora szkoły o objęcie ich dziecka opieką”. Rozporządzenie wejdzie w życie 30 listopada.(PAP)