“Lex anty-TVN jest legislacyjnym trupem”. Eksperci o planowanej nowelizacji ustawy o RTV.

Zostało 12 dni do wygaśnięcia koncesji dla TVN24. W oczekiwaniu na decyzję Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w tej sprawie ważą się też losy ustawy “anty-TVN”. Podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu Obrony Praworządności eksperci wskazywali, że przepisy nowelizacji naruszają obowiązujące prawo.

– Lex anty-TVN jest legislacyjnym trupem. Nie mam żadnej wątpliwości, że nie będzie prawem obowiązującym – uważa senator Krzysztof Kwiatkowski.

– Niezgodność tej ustawy z prawem unijnym jest prostsza, bardziej fundamentalnej natury, bo ta ustawa narusza swobodę przedsiębiorczości, czyli jedną z podstawowych swobód gwarantowanych przez prawo unijne na poziomie gospodarczym – wskazywał dr Paweł Marcisz z Uniwersytetu Warszawskiego.

– Discovery jako przedstawiciel kapitału amerykańskiego nie jest zagrożeniem, nie uderza w interes publiczny, bezpieczeństwo państwa, kultury polskiej. Od 18 miesięcy – bo dzisiaj to jest chyba 18 – mamy do czynienia z bezprawnym działaniem polegającym na niedopełnianiu obowiązków przez KRRIT – uważa prof. Tomasz Siemiątkowski z SGH.