Kilkanaście osób zatrzymanych za działanie w zorganizowanej grupy przestępczej oszukującej metodami “na policjanta” i “na adwokata”

W efekcie skoordynowanej akcji policji z Wydziału Kryminalnego i Dochodzeniowo-Śledczego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, doszło do zatrzymania 15 osób podejrzanych o zaangażowanie w zorganizowaną grupę przestępczą.

 

Zatrzymania miały miejsce 23 kwietnia w trzech polskich miastach: Wrocławiu, Warszawie i Gdańsku. Grupa ta odpowiada za liczne oszustwa na terenie Wielkopolski, powodując straty przekraczające 350 tysięcy złotych.

Przestępcza działalność grupy ujawniona została pod koniec września 2023 roku, kiedy to dwie osoby w Poznaniu padły ofiarą oszustw telefonicznych, skłonione do przekazania blisko 50 tysięcy złotych pod pretekstem ochrony swoich środków przed rzekomym zagrożeniem. Śledztwo w tej sprawie rozpoczęło się od ustalenia tożsamości członków grupy, co doprowadziło do ich zatrzymania zarówno w Polsce, jak i na terenie Niemiec.

W październiku ubiegłego roku, dzięki współpracy z niemiecką policją, zatrzymano trzech członków tej grupy, którzy w Niemczech odebrali 25 tysięcy euro od kolejnej oszukanej osoby. Kolejne zatrzymania miały miejsce w marcu br., gdy policjanci zatrzymali dwie osoby z blisko 36 tysiącami złotych, zdobytymi od kolejnej ofiary. Sprawę tych zatrzymań prowadzi obecnie Prokuratura Rejonowa w Świnoujściu.

Główne zatrzymania w Polsce były wynikiem intensywnej pracy dochodzeniowej i analizy zgromadzonych dowodów, w tym zabezpieczenia telefonów komórkowych, kart SIM, bankomatowych oraz narkotyków podczas przeszukań. Zatrzymani oszuści posługiwali się typowymi metodami przestępczymi, takimi jak oszustwo na policjanta, adwokata czy wypadek, wywierając presję czasową na swoje ofiary, aby skłonić je do przekazania pieniędzy.

Wśród zatrzymanych są zarówno osoby odbierające pieniądze, jak i kurierzy, oraz osoby odpowiedzialne za planowanie i koordynację działań przestępczych. Siedmiu podejrzanych zostało tymczasowo aresztowanych, a wszystkim grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Prokuratura Okręgowa w Poznaniu nadal prowadzi intensywne śledztwo w tej sprawie, mając na celu pełne rozbicie sieci przestępczej i zapobieganie dalszym oszustwom.