Kiedy warto zamontować instalację fotowoltaiczną?

Instalacje fotowoltaiczne od paru lat wiodą prym, jeśli chodzi o odnawialne źródła energii. Są doskonałym sposobem na pozyskanie prądu, którego ceny niebezpiecznie szybko rosną i nikt nie wie, kiedy to szaleństwo się zatrzyma. Nic więc dziwnego, że sporo osób jest zainteresowanych założeniem paneli fotowoltaicznych. Warto jednak zadać sobie pytanie, czy nasze gospodarstwo domowe na pewno potrzebuje takiego dodatku i czy inwestycja okaże się opłacalna.

Panele fotowoltaiczne – jak powstaje prąd?

Elektryczność pozyskiwana z promieni słonecznych odbywa się przy pomocy zainstalowanych w panelach ogniw fotowoltaicznych. Jest to coraz popularniejszy sposób na to, by nie wpychać pieniędzy do kieszeni dystrybutorów energii, a pozyskiwać ją samodzielnie, przynajmniej w jakimś stopniu. Rośnie również świadomość odbiorców prądu co do tego, iż w naszym kraju wytwarzana energia pochodzi głównie z elektrowni, w których spala się węgiel, co jest niezwykle szkodliwe dla środowiska naturalnego.

Jeśli interesuje Cię temat instalacji fotowoltaicznej, powinieneś wiedzieć, że jej najbardziej istotnym elementem są ogniwa fotowoltaiczne, a dokładnie krzemowe. Współcześnie najczęściej wykorzystuje się ogniwa monokrystaliczne. Jeden taki panel posiada wiele takich ogniw, a jego charakterystyczny parametr nazywany jest mocą szczytową i określa się go w granicach 280-300 W, jeśli promieniowanie słoneczne wynosi ok. 1000 W/m2.

Padające na ogniwa promienie sprawiają, że powstaje prąd stały, który musi zostać przeprowadzony przez inwerter. To urządzenia automatycznie modyfikuje energię na prąd zmienny, który pozwala na użycie energii w naszych domach i nie tylko.

Jeśli chodzi o konkretną moc paneli, warto mieć na uwadze, że praktyczna wartość pozyskiwanej przez nie energii zwykle jest mniejsza, aniżeli ta teoretyczna, jednak nie oznacza to, że tego prądu jest mało. Wszystko trzeba dokładnie obliczyć, aby całość odpowiadała zapotrzebowaniu, bez zbyt dużych nadmiarów.

Kiedy montaż fotowoltaiki jest opłacalny?

Kiedy montować panele fotowoltaiczne?

Z pewnością ruch ten jest najbardziej opłacalny, kiedy zapotrzebowanie gospodarstwa domowego jest dość duże, co generuje pokaźne rachunki za prąd każdego miesiąca. Z pewnością będzie to opłacalne dla osób, które korzystają w domu z płyty indukcyjnej czy też płyty grzewczej oraz innych licznych sprzętów zasilanych energią elektryczną.

Ogrzewanie domu prądem – czy fotowoltaika to dobre wyjście?

Ogrzewanie zwykle kojarzy nam się z kotłem oraz paliwem, jednak nie zawsze musi tak być. Ostanie lata przyniosły również wynalazki w postaci mat grzewczych, pomp ciepła, które odpowiadają w głównej mierze za komfort termiczny w budynku. Takie urządzenia z pewnością mogą być śmiało zasilane przez fotowoltaikę, zwłaszcza, że pompa ciepła może mieć duże zapotrzebowania na energię elektryczną. Samo przetworzenie energii elektrycznej w ciepło nie jest zbyt efektywne, za to w połączeniu z pompą ciepła (powietrzna, gruntowa), można spodziewać się zadowalających wyników.