Karaibskie sinice i ukwiały mają właściwości powstrzymujące Covid-19

Występujące w Morzu Karaibskim sinice oraz ukwiały mają właściwości powstrzymujące rozwój Covid-19, wynika z badań naukowców z Uniwersytetu Portoryko (UPR) oraz Instytutu Wistar w Filadelfii (USA). Jak poinformował Eduardo Caro z Wydziału Nauk Farmaceutycznych UPR, prowadzone od kilku miesięcy testy wykazały, że występujące u brzegów Portoryko sinice i ukwiały mają silne właściwości antywirusowe i mogą zostać użyte w leczeniu Covid-19.

Caro powołał się na dotychczasowe badania potwierdzające również silne właściwości alg morskich, związane z leczeniem innych chorób, m.in. nowotworów. W badaniu naukowców z USA i Portoryko wykazano, że wysoki potencjał mają szczególnie sinice żyjące u brzegów tej karaibskiej wyspy – zaznaczył.

“Sinice wytwarzają naturalne substancje, które hamują procesy typowe dla chorób zakaźnych (…), dlatego właśnie w tych organizmach szukamy rozwiązań służących walce z Covid-19” – dodał Eduardo Caro.

Portorykański badacz zaznaczył, że do wiosny 2021 r. zespół z UPR oraz Instytutu w Filadelfii zamierza opracować lekarstwo przeciwko Covid-19 na bazie organizmów morskich żyjących w Morzu Karaibskim, głównie sinic. Dodał, że kolejnym etapem, trwającym znacznie dłużej, będzie komercjalizacja tego preparatu.

“Interesuje nas zwłaszcza to, aby nowy lek na bazie tych organizmów morskich miał działanie terapeutyczne na zainfekowane komórki płuc” – powiedział Caro.

Dziennik “El Mundo”, opisujący pierwsze wnioski z prac zespołu badawczego kierowanego przez Caro, przypomniał, że od kilku miesięcy prace nad wykorzystaniem sinic w dietetyce prowadzi też uniwersytet w hiszpańskim Vigo.