Kamerun wprowadza pionierski program szczepień przeciwko malarii

Kamerun stał się pierwszym krajem na świecie, który rozpoczął rutynowy program szczepień przeciwko malarii, stanowiąc przełom w globalnej walce z tą śmiertelną chorobą. W poniedziałek symboliczne pierwsze szczepienie otrzymała mała Daniella w ośrodku zdrowia nieopodal Yaoundé. Ten krok ma potencjalnie uratować życie tysięcy dzieci na całym kontynencie afrykańskim.

Malarię, chorobę przenoszoną przez komary, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznaje za przyczynę śmierci około 600 000 osób rocznie w Afryce, z czego 80% stanowią dzieci poniżej piątego roku życia. W Kamerunie, gdzie co roku rejestruje się około sześciu milionów przypadków malarii, wprowadzenie bezpłatnej szczepionki RTS,S dla niemowląt do szóstego miesiąca życia może być kluczowe w redukcji liczby zachorowań i śmiertelności.

Szczepionka, opracowana po 30 latach badań przez brytyjskiego producenta leków GSK, wymaga czterech dawek. Według amerykańskich badaczy, jest skuteczna w co najmniej 36% przypadków. Willis Akhwale z Rady ds. End Malaria w Kenii zauważa, że mimo iż szczepionka nie jest “srebrnym pociskiem” ze względu na jej stosunkowo niski wskaźnik skuteczności, stanowi ona ważne “dodatkowe narzędzie” w walce z malarią.

Dr Shalom Ndoula, kameruński lekarz zaangażowany w wdrożenie programu, podkreśla, że szczepionka jest kluczowa do znacznego zmniejszenia liczby przypadków i zgonów z powodu malarii oraz przyspieszenia eliminacji tej choroby. WHO uznała wprowadzenie szczepionki w Kamerunie za historyczny moment, po udanych kampaniach pilotażowych w Kenii, Ghanie i Malawi.

Gavi, światowy sojusz na rzecz szczepionek, informuje, że dwadzieścia innych krajów planuje wdrożyć program w tym roku, w tym Burkina Faso, Liberia, Niger i Sierra Leone. Pomimo obaw i wątpliwości dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności szczepionki, Daniele Ekoto, urzędnik ds. szczepień w Kamerunie, uspokajał rodziców, podkreślając jej bezpieczeństwo, skuteczność i dostępność bezpłatnego leczenia.

Inauguracja programu szczepień w Soa, niedaleko Yaoundé, to ważny krok w kierunku ograniczenia wpływu malarii w Afryce, gdzie w 2021 roku odnotowano 95% światowych przypadków malarii i około 96% związanych z nimi zgonów. Ten program może stanowić wzór dla innych krajów w walce z tą śmiertelną chorobą.