“Jestem piłkarzem i jestem gejem”. Coming out australijskiego zawodnika.

Joshua Cavallo, zawodnik australijskiej drużyny Adelaide United, przyznał publicznie, że jest gejem. – Od dziecka marzyłem, żeby grać w piłkę i być traktowanym równo – powiedział na filmie, który opublikował w mediach społecznościowych jego klub.

Nagranie, na którym dokonuje coming outu pokazał też jego klub. Na filmie widać, że 21-latkiem targały ogromne emocje, nie wiedział od czego zacząć. – Jest coś osobistego, czym chciałbym się podzielić. Jestem piłkarzem i jestem gejem – wyznał w końcu.

Zawodnik wspomniał jak ciężko było mu w przeszłości. Mówił, że będąc niezadeklarowanym gejem obracającym się w futbolowym w świecie, musiał nauczyć się maskować swoje uczucia, by pasować do stereotypu piłkarza.

Coming out zawodnika jest szeroko komentowany. Jak donoszą media, Cavallo jest pierwszym profesjonalnym piłkarzem najwyższej klasy rozgrywkowej, który zdecydował się na taki krok. Wcześniej najgłośniej było o deklaracji Andy’ego Brennana. On również zdecydował się na coming out, nie zrobił jednak tego grając w A-league, ale będąc już graczem niższej ligi.

Oświadczenie Cavallo spotkało się z wieloma pozytywnymi reakcjami. Australijski związek profesjonalnych piłkarzy przyznał, że jest to “wspaniały moment” dla piłkarza, sportu i całego środowiska LGBTI+”. Władze ligi zapewniły, że piłkarz może liczyć na “pełne wsparcie”.