Jesień 2023: W obliczu nowego wariantu COVID-19 i złagodzenia ograniczeń

Gdy jesienne liście zaczynają opadać, atmosfera niesamowicie przypomina nam zeszły rok: wydłużające się noce, uczniowie wracający do sal lekcyjnych i szepty o nowym wariancie Covid. Jednak rok 2023 nie jest echem przeszłości; to nowy rozdział.

Z cienia wyłania się nowy wariant Covida nazwany EG.5, potomek Omicron. Światowa Organizacja Zdrowia określa to jako „wariant będący przedmiotem zainteresowania”. Prof. Massimo Palmarini z MRC-University of Glasgow Centre for Virus Research zapewnia, że różnice między EG.5 a jego poprzednikiem nie są wyraźne. Podkreśla jednak znaczenie nieustannej czujności. Ścinanie narożników w monitorowaniu może zaślepić nas na pojawiające się, potencjalnie bardziej niebezpieczne warianty.

Szczególnie zmienia się krajobraz zdrowotny Szkocji. Narodowa agencja zdrowia informuje o „spokojniejszej fazie” pandemii. W związku z tym masowe testy zostaną ograniczone do końca miesiąca, a rutynowe kontrole w szpitalach, więzieniach i domach opieki staną się przestarzałe. Osoby z objawami będą teraz poddawane testom podobnym do innych chorób zakaźnych. Ponadto program szczepionek przypominających Covid również zmniejsza swój zakres. W tym roku jest skierowany do osób w wieku 65+, osób z problemami zdrowotnymi, pracowników służby zdrowia i opieki społecznej oraz osób mieszkających z osobami z obniżoną odpornością.

Jednak określenie częstości występowania Covid pozostaje wyzwaniem. Ostatnie dane z Public Health Scotland uwzględniają tylko hospitalizowanych pacjentów z Covid, co wskazuje na niewielki wzrost od początku lipca. Dr Antonia Ho z MRC-Centre for Virus Research wyraża zaniepokojenie malejącą inwigilacją społeczności. Spadek liczby testów i sekwencjonowania może utrudnić wykrywanie silnych nowych wariantów.

Podczas gdy wirują dyskusje na temat kategoryzowania Covida obok grypy, dr Ho zaleca ostrożność. Obie dolegliwości wykazują podobne objawy, co sprawia, że różnicowanie kliniczne jest trudne. Jednak ich komplikacje są różne. Grypa często eskaluje do ciężkich infekcji bakteryjnych, podczas gdy pacjenci z Covid często napotykają problemy z krzepnięciem i kłopotliwy „długi Covid”. Australijskie badanie ujawniło, że 20% zaszczepionej populacji zakażonej Omicronem zgłosiło długotrwałe objawy Covid.

Nadchodząca zima nadrzędnym nastrojem jest: nie popadaj w samozadowolenie. Minionej wiosny odnotowano spadek liczby szczepień wśród osób starszych. Co więcej, poprzedniej jesieni zaledwie połowa pracowników służby zdrowia i opieki społecznej zdecydowała się na szczepienie. NHS przygotowuje się na ciężką zimę, naznaczoną RSV, grypą i Covid, dr Ho podkreśla istotę szczepień. Patrząc na sezon grypowy w Australii, naznaczony gwałtownym wzrostem zachorowań na grypę B atakującą dzieci, pojawiają się obawy dotyczące potencjalnych obciążeń dla usług pediatrycznych. NHS może zmagać się z potrójnym zagrożeniem wirusami układu oddechowego, potencjalnie przytłaczając swoje możliwości.

Podsumowując, wraz z nadejściem jesieni czujność, przygotowanie i zbiorowa odpowiedzialność są naszymi najlepszymi sprzymierzeńcami w poruszaniu się po zmieniającym się krajobrazie Covid.