Czym jest WIBOR i jak się go oblicza?
WIBOR (Warsaw Interbank Offered Rate) to wskaźnik referencyjny używany do ustalania oprocentowania kredytów o zmiennej stopie procentowej. Jest on wyznaczany podczas fixingu, w ramach którego administrator wskaźników referencyjnych (GPW Benchmark) ustala wartość uśrednioną przekazanych przez uczestników fixingu kwotowań na dany termin fixingowy.
Dlaczego planuje się zastąpienie WIBOR przez WIRON?
Planowane przez Narodową Grupę Roboczą ds. reformy wskaźników referencyjnych zastąpienie WIBOR-u WIRON-em wynika z chęci dostosowania się do najnowszych, międzynarodowych trendów w zakresie preferowania wskaźników referencyjnych opartych o depozyty jednodniowe – w tych terminach bowiem liczba zawieranych transakcji jest zazwyczaj największa. W opinii Narodowej Grupy Roboczej ds. reformy wskaźników referencyjnych właśnie takie wskaźniki są obecnie najlepszym narzędziem do stosowania w produktach finansowych.
Należy zauważyć, że rynek finansowy zmienia się na przestrzeni lat. Dlatego naturalnym jest, że wskaźniki referencyjne, które się do tego rynku odnoszą, podlegają ewolucji. W niektórych przypadkach mamy do czynienia z zastępowaniem dotychczasowych wskaźników przez nowe. Taka sytuacja miała już w przeszłości miejsce w przypadku wskaźników referencyjnych dla takich walut jak: dolar, funt angielski, frank szwajcarski czy jen.
Czym jest WIRON i jak się go oblicza?
Wskaźnik WIRON (Warsaw Interest Rate Overnight) opiera się na wykonywanych transakcjach jednodniowych (overnight). Ponadto, jest wyliczany nie tylko na podstawie transakcji międzybankowych, ale również tych realizowanych pomiędzy bankami a dużymi przedsiębiorstwami i instytucjami finasowymi. Co ważne, WIRON bazuje na odczytach z przeszłości. Przykładowo, dla okresu trzymiesięcznego składa się stawki jednodniowe z ostatnich trzech miesięcy.
Zmiana WIBOR na WIRON – z czym się wiąże?
Kredyty z oprocentowaniem wyliczanym na podstawie wskaźnika WIRON mogą być oferowane przez banki już w 2023. Natomiast do 2025 roku WIRON zastąpi WIBOR we wszystkich umowach kredytowych – zarówno przyszłych, jak również zawartych w przeszłości W praktyce nie wiąże się to z odczuwalnymi zmianami zarówno dla kredytobiorców. Celem reformy jest bowiem wprowadzenie nowego wskaźnika referencyjnego w taki sposób, aby żadna ze stron – zarówno kredytobiorcy, jak również kredytodawcy – nie odnotowała skutków ekonomicznych zmiany. Narodowa Grupa Robocza ds. wskaźników przygotowuje rekomendacje dotyczące dobrowolnej konwersji na WIRON, aby przekonwertowanie istniejących umów kredytowych. Ponadto Minister Finansów jest upoważniony do wyznaczenia zamiennika dla wskaźnika referencyjnego WIBOR, który z mocy prawa zastąpi wszystkie odniesienia do zlikwidowanego wskaźnika. W związku z tym zmiana – z punktu widzenia kredytobiorców – powinna przebiec w sposób płynny i naturalny.
Więcej na ten temat znajdziesz tutaj: https://bankiwpolsce.pl/iii-kongres-wskaznikow-referencyjnych-jak-bezpiecznie-przejsc-z-wibor-u-na-wiron.