Inwigilacja Pegasusem pod lupą Parlamentu Europejskiego. Podsłuchiwani spotkali się z europosłami

Senator Krzysztof Brejza, były szef Pracodawców RP Andrzej Malinowski, prokurator Ewa Wrzosek i lider Agrounii Michał Kołodziejczak zostali przesłuchani przez komisję śledczą Parlamentu Europejskiego do spraw Pegasusa. Na przesłuchaniu nie pojawili się przedstawiciele polskich władz.

Przed składaniem zeznań Krzysztof Brejza mówił, że spodziewa się rozmowy „o zamachu na wybory w 2019 roku”.

Prokurator Ewa Wrzosek dodał, że materiały zebrane przez komisję Parlamentu Europejskiego mogą w przyszłości zostać wykorzystane w krajowym śledztwie nt. inwigilacji Pegasusem. Zwróciła jednak uwagę na brak współpracy ze strony polskich służb z eurodeputowanymi.

Europosłanka Róża Thun tłumaczyła, że jednym z celów komisji jest wypracowanie rozwiązań, które w przyszłości będą chronić obywateli przed takimi sytuacjami.

– My nie jesteśmy prokuraturą, my jesteśmy posłami do Parlamentu Europejskiego. Naszym zadaniem jest przede wszystkim zabezpieczenie obywatela na przyszłość. My jesteśmy legislatorem, my tworzymy prawo i na poziomie unijnym musi powstać takie prawo, żeby był jakiś nadzór nad służbami – stwierdziła Thun.