Historyczne narodziny w Łodzi. Pierwszy orangutan sumatrzański w Polsce przyszedł na świat
W Orientarium ZOO Łódź doszło do wydarzenia, które przejdzie do historii polskich ogrodów zoologicznych. Na świat przyszedł pierwszy w kraju orangutan sumatrzański – gatunek uznawany za jeden z najbardziej zagrożonych na świecie.
Młode urodziło się 1 kwietnia i już teraz można je zobaczyć na wybiegu w łódzkim Orientarium. Maluch od pierwszych chwil pozostaje pod opieką swojej matki Ketawy, dla której to pierwsze potomstwo. Jak podkreślają opiekunowie, samica wykazuje silny instynkt macierzyński i prawidłowo troszczy się o młode. W pobliżu przebywa również ojciec – samiec o imieniu Budi.
Zespół opiekunów i lekarzy weterynarii na bieżąco monitoruje rozwój zwierzęcia oraz relacje w grupie. W najbliższym czasie kluczowe będzie zapewnienie spokojnych warunków zarówno młodemu orangutanowi, jak i jego matce, co ma bezpośredni wpływ na prawidłowy rozwój nowonarodzonego osobnika.
Narodziny mają znaczenie nie tylko lokalne. W ciągu ostatniego roku na całym świecie odnotowano zaledwie kilka przypadków przyjścia na świat orangutanów sumatrzańskich, a w Europie – tylko w Łodzi. To sprawia, że wydarzenie jest istotne również z perspektywy międzynarodowych programów ochrony gatunków.
Orangutany sumatrzańskie występują naturalnie wyłącznie na indonezyjskiej wyspie Sumatra. Ich populacja od lat maleje, głównie z powodu niszczenia lasów deszczowych i działalności człowieka. Każde narodziny w warunkach kontrolowanych stanowią ważny element działań na rzecz zachowania gatunku.
Nowy mieszkaniec łódzkiego zoo już teraz przyciąga uwagę odwiedzających i stał się jednym z największych symboli sukcesu hodowlanego oraz zaangażowania w ochronę zagrożonych zwierząt.