FCA Powertrain w Bielsku-Białej zamyka produkcję

Firma FCA Powertrain, część globalnego koncernu motoryzacyjnego Stellantis, ogłosiła plany likwidacji swojej fabryki silników w Bielsku-Białej. Decyzja ta wpisuje się w szeroko zakrojoną transformację branży motoryzacyjnej, zmierzającą do pełnej elektryfikacji.

Związek Zawodowy Pracowników Metalowców działający w firmie poinformował, że likwidacja zakładu dotknie całą, liczącą 468 osób, załogę. Proces zwolnień grupowych ma rozpocząć się w lutym 2024 roku i potrwać do grudnia tego samego roku.

Jako główne przyczyny zamknięcia fabryki wskazano regulacje dotyczące emisji spalin silników spalinowych wprowadzone przez Komisję Europejską oraz spadek zamówień na silniki spalinowe. Decyzja o likwidacji zakładu została podjęta przez Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników w dniu 2 stycznia 2024 roku.

W odpowiedzi na pytania redakcji biznesowej tvn24.pl, Stellantis podkreślił, że proces wygaszania produkcji w Bielsku-Białej jest częścią strategicznego planu Dare Forward 2030. Plan ten obejmuje zmniejszenie emisji dwutlenku węgla oraz adaptację do restrykcyjnych przepisów UE, zakazujących sprzedaży nowych pojazdów z napędem spalinowym od 2035 roku.

W związku z planowanymi zwolnieniami, dyrekcja firmy wraz ze związkami zawodowymi pracuje nad opracowaniem społecznie akceptowalnych rozwiązań dla pracowników. Rozważane są opcje zatrudnienia w innych zakładach produkcyjnych Stellantis w Polsce, plany dobrowolnych odejść, a także zwolnienia oparte na Ustawie o szczególnych zasadach rozwiązywania stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.

W lutym ubiegłego roku, FCA Powertrain ogłosił już zamiar zmniejszenia zatrudnienia w bielskim zakładzie o 300 osób. Porozumienie zawarte wiosną między zarządem a centralami związkowymi określało warunki tej redukcji.

FCA Powertrain w Bielsku-Białej specjalizował się w produkcji silników spalinowych wykorzystywanych w samochodach osobowych. Likwidacja tego zakładu symbolizuje znaczący zwrot w przemyśle motoryzacyjnym ku elektryfikacji, odzwierciedlając globalne trendy i zmiany regulacyjne.