Do godz. 18 ponad 600 interwencji związanych z silnym wiatrem i opadami śniegu

Do godziny 18 strażacy w całym kraju odnotowali ponad 600 interwencji związanych z silnym wiatrem i opadami śniegu – powiedział w środę PAP mł. bryg. Karol Kierzkowski z Państwowej Straży Pożarnej.

Według informacji przekazanych przez mł. bryg. Karola Kierzkowskiego, w środę do godziny 18 strażacy w całym kraju interweniowali 613 razy w związku z silnym wiatrem i opadami śniegu. “Najwięcej w województwie małopolskim (430), podkarpackim (122) oraz śląskim (37)” – wyliczył.

 

“Działania polegają na usuwaniu połamanych gałęzi oraz przewróconych drzew na ulice i chodniki” – podał.

 

Wskazał, że do tej pory nie odnotowano osób poszkodowanych.

 

Jak informował wcześniej mł. bryg. Karol Kierzkowski, w związku z pogodą około 6,8 tys. odbiorców było bez dostaw prądu, w tym 5 tys. w Małopolsce.

 

Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie, Mazowszu, Ziemi Świętokrzyskiej oraz we wschodniej części województwa łódzkiego i na Górnym Śląsku wystąpią opady.

 

“Ten opad da od 10 do 15 cm świeżego śniegu. Więcej będzie go w południowych powiatach województw – od podkarpackiego przez małopolskie i śląskie i tam zostały wydane już ostrzeżenia drugiego stopnia” – poinformował synoptyk IMGW Grzegorz Walijewski.

 

Dodał, że alerty, które wydano we wtorek mówiły o tym, iż w ciągu dwóch dób może spaść do 30 cm śniegu. “To się zgadza, bo wczoraj w wielu miejscach spadło powyżej 15 cm, a w górach nawet powyżej 20 cm śniegu”

powiedział synoptyk.

Natomiast w północnych powiatach wspomnianych województw może spaść od 3 do 5 cm śniegu. 

 

autor: Bartłomiej Figaj