Daniel Obajtek unika prokuratury. Możliwe poszukiwania świadka

Daniel Obajtek, pomimo wezwania, nie stawił się w prokuraturze jako świadek, co może skutkować poważnymi konsekwencjami. Prokuratura Okręgowa w Warszawie zapowiedziała, że jeśli do godziny 15 nie otrzyma odpowiedzi z nowymi adresami korespondencyjnymi Obajtka, zarządzi jego poszukiwania.

Podczas konferencji prasowej przedstawiciel Prokuratury Okręgowej wyjaśnił, że w tej sprawie nie został ustanowiony żaden pełnomocnik Obajtka. Prokurator referent zwrócił się do Krajowego Biura Wyborczego o przekazanie wszystkich znanych adresów korespondencyjnych, pod którymi może przebywać Obajtek. Celem jest skuteczne dostarczenie wezwania do stawiennictwa w prokuraturze.

Konsekwencje Niestawienia się

Prokuratura podkreśliła, że jeśli do godziny 15 nie otrzyma odpowiedzi, prokurator zarządzi poszukiwania świadka w celu ustalenia jego miejsca pobytu. Zeznania Obajtka miały dotyczyć postępowania prowadzonego przez warszawską prokuraturę w sprawie fałszywych zeznań składanych przed sądem w postępowaniu prywatnoskargowym.

Reakcja Michała Szczerby

Michał Szczerba, szef komisji śledczej ds. tzw. afery wizowej, zapowiedział, że jeśli Obajtek ponownie nie stawi się na posiedzeniu komisji, rekomenduje wniosek do sądu o nałożenie kolejnej kary pieniężnej, a nawet aresztu.

Oświadczenie Obajtka

Daniel Obajtek odniósł się do sprawy na platformie X (dawniej Twitter), deklarując, że nie zamierza brać udziału w “cyrku Koalicji Obywatelskiej”. Zaznaczył, że przekazał pełnomocnictwo swojemu adwokatowi do reprezentowania go w postępowaniach przed Prokuraturą oraz Sejmową Komisją Śledczą.

Minister Sprawiedliwości Komentuje

Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar, poinformował, że toczą się trzy śledztwa związane z Obajtkiem. Dotyczą one połączenia Lotosu z Orlenem, zawyżania cen benzyny oraz zaliczki na zakup ropy. Bodnar dodał, że są także “mniejsze sprawy”, które dotyczą składania fałszywych zeznań oraz odmowy wstępu do Orlenu dla kontrolerów NIK.

Podsumowanie

Sprawa Daniela Obajtka przybiera na intensywności, a jego brak współpracy z prokuraturą może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych. Prokuratura pozostaje zdeterminowana, aby uzyskać jego zeznania, a dalsze kroki będą zależeć od odpowiedzi na wezwania. Sytuacja rozwija się dynamicznie, a kolejne dni mogą przynieść nowe informacje i rozwój wydarzeń.