“Balon w kosmos – Japoński start-up przeprowadza załogowy lot na 1000 metrów!”

Japońska firma Iwatani Giken przeprowadziła udany eksperyment załogowego lotu balonem, który jest częścią planów oferowania klientom „przeżycia kosmicznego”. Eksperyment odbył się w Makubetsu na Hokkaido i został sfilmowany.

Eksperyment był udany, a Oikawa powiedział, że byli w stanie latać na wysokości około 1100 metrów i przebyć odległość około 17 kilometrów. Był to najwyższy lot balonem w historii firmy.

Eksperyment jest częścią serii testów mających na celu wykazanie bezpieczeństwa statku, z lotami na 3000, 10 000 i ostatecznie 25 000 metrów w ciągu roku. Firma planuje uruchomić „kosmiczne doświadczenie” około grudnia i bilety kosztują około 24 milionów jenów na osobę (około 167 000 euro).

Keisuke Iwaya, dyrektor generalny firmy, powiedział: „Planujemy zbudować stamtąd większe urządzenie, co prawdopodobnie obniżyłoby cenę do około połowy tego, co by było”. Warto zauważyć, że cena ta wciąż pozostaje bardzo wysoka i poza zasięgiem zwykłych ludzi.

Pomimo to, eksperyment jest bardzo interesującym krokiem w kierunku udostępnienia kosmicznych przeżyć dla ludzi. Balon może być mniej kosztownym i łatwiejszym w użyciu środkiem transportu niż rakiety, co może uczynić kosmiczne wycieczki bardziej dostępnymi dla przeciętnych ludzi.

Mimo że lot balonem na wysokość 25 000 metrów nadal pozostaje w sferze marzeń, udany eksperyment Iwatani Giken pokazuje, że firma jest poważnie zaangażowana w rozwijanie nowych technologii kosmicznych i otwarta na innowacje.