Atrakcje Buska Zdroju – co warto zobaczyć?

Szukać nowych inspiracji można w wielu barwnych miejscowościach turystycznych Polski. Z pewnością Busko-Zdrój przyciągnie do siebie osoby mające za cel rehabilitację i wyleczenie chorób. Jednak klimat tego uzdrowiskowe miasta nie zamyka się jedynie w tej kwestii. Miejscowość uzyskała prawa miejskie w 1287 roku. Autorem tego przedsięwzięcia był książę Leszek Czarny, na którego pomnik można natknąć się, odwiedzając buski rynek.

Busko-Zdrój – uzdrowiska

Mimo wszystko, opisywanie atrakcji Buska-Zdroju należy zacząć przede wszystkim od uzdrowiska. Lecznictwo jest tutaj oparte głównie o solanki siarczkowo-siarkowodorowych, w przypadku których najważniejszym czynnikiem jest jon siarczkowy. Działa on skutecznie, zwłaszcza za sprawą kąpieli, kiedy to dostaje się przez skórę do krwi i do całego organizmu. Umożliwia to leczenie różnych chorób – od rwy kulszowej poprzez zapalenie stawów, czy też choroby kręgosłupa oraz zwyrodnień stawów. Potrafi też zniwelować nadciśnienie tętnicze. Wpływa pozytywnie również na cerę i podrażnienia skóry. Sanatoria w Busku-Zdroju ulegają regularnym modernizacjom. Dzięki nowoczesnym technologiom możliwe jest tu stosowanie coraz to bardziej innowacyjnych urządzeń, także tych przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych. 

Park Zdrojowy przy uzdrowisku

Jak większość uzdrowisk, Busko-Zdrój posiada również swój unikatowy Park Zdrojowy. W tym miejscu znajduje się Sanatorium Macroni, który nadaje uroku za sprawą zabytkowych Łazienek z okolic XIX wieku. Nazwa sanatorium wzięła się od nazwiska architekta – Henryka Macroniego, który zaprojektował to miejsce. Odznacza się wyjątkowym wystrojem wnętrz, a także możliwością darmowego napicia się wód siarczkowych. Nieopodal znajduje się Aleja Gwiazd dotycząca twórców oraz osób związanych z muzyką klasyczną. Pamiątkowym znakiem są słoneczka odsłaniane co roku. W parku zdrojowym można także odwiedzić kaplicę Świętej Anny, stworzoną w stylu neogotyckim. Została wybudowana pod koniec XIX wieku, a ostatni raz odrestaurowano ją w 2012 roku.

Deptak i rynek w Busku

Będąc w Busku nietrudno nie trafić na deptak biegnący Aleją Mickiewicza. Wyjątkowa aranżacja inspirowana rzymską via del Corso, sprawia, że powszechnie alejka nazywana jest buskim corso. Tutaj znaleźć można również wspomniany wcześniej pomnik Leszka Czarnego. Z deptaku wzdłuż drzew po obu stronach alei oraz trawnika po środku, szybko dojdziemy też do rynku. Tutaj z kolei znajduje się fontanna, a także inne ciekawe obiekty, jak Zameczek Derswała, czy Galerię Zieloną, w której będziemy mogli podziwiać wspaniałe wystawy. Warto również odwiedzić kościół Niepokalanego poczęcia Najświętszej Maryi Panny, który w przeszłości stanowił część klasztoru Norbertanek. Busko-Zdrój jest również atrakcyjnym miejscem dla osób, które chcą spędzić czas aktywnie. Znajdują się tutaj bowiem szlaki przeznaczone do turystyki pieszej, jak i rowerowej. Najdłuższy – zielony – prowadzi przez 90 kilometrów do Wiślicy. Czerwonym można się dostać do Solca Zdroju, a biegnie tędy także niebieski zaczynający się w Pińczowie, a kończący w Wiślicy.

Artykuł powstał przy współpracy z hotelem Bristol mieszczącym się w malowniczym Busku Zdroju.