Alec Baldwin walczy o oczyszczenie z zarzutów w sprawie tragedii na planie „Rust”

Alec Baldwin, znany aktor hollywoodzki, staje przed sądem w związku z tragicznym wypadkiem do jakiego doszło na planie filmu „Rust” w październiku 2021 roku. W wyniku nieszczęśliwego wystrzału z pistoletu Colt .45, śmierć poniosła 42-letnia autorka zdjęć Halyna Hutchins, a reżyser Joel Souza został ranny. Baldwin, który przygotowywał się do sceny, utrzymuje, że nie świadomie nie wywołał strzału, a broń wypaliła podczas manipulacji kurkiem.

Obrona Baldwina, zdobywcy nagrody Emmy, złożyła wniosek o oddalenie zarzutów o nieumyślne spowodowanie śmierci, argumentując, że aktor został niesprawiedliwie oskarżony przez prokuraturę. Twierdzą, że prokuratorzy nie przedstawili wielkiej ławie przysięgłych istotnych dowodów mogących odciążyć aktora, w tym zeznań świadków, którzy mogliby potwierdzić brak jego roli w egzekwowaniu protokołów bezpieczeństwa na planie.

W nowym wniosku prawników Baldwina czytamy o “nadużyciu systemu” i naruszeniu praw aktora. Sprawa ta budzi emocje i kontrowersje, zwłaszcza że prokurator specjalny Kari Morrissey zapowiedziała, że odpowie na zarzuty w sądzie w ciągu 14 dni. Baldwin zaprzecza jakiejkolwiek odpowiedzialności za wypadek, podkreślając tragiczny charakter zdarzenia.

Pierwotne zarzuty przeciwko Baldwinowi zostały wycofane w kwietniu ubiegłego roku, ale w styczniu aktor ponownie znalazł się w stan oskarżenia. Obrona podkreśla, że nowe dowody, które miałyby wskazywać na jego winę, zostały niewłaściwie zinterpretowane.

Sprawa zyskała również nowy wymiar po niedawnym wyroku wobec Hannah Gutierrez-Reed, płatnerza filmu, która została uznana za winną nieumyślnego spowodowania śmierci. Choć jeszcze nie zapadł wyrok, może jej grozić do 18 miesięcy pozbawienia wolności.

Proces Alec Baldwin odbędzie się 10 lipca w Nowym Meksyku. W kontekście zbliżających się rozpraw, zarówno branża filmowa, jak i opinia publiczna z niecierpliwością oczekują na dalszy rozwój wydarzeń oraz ostateczne rozstrzygnięcie sądu w tej głośnej sprawie.