Założyciel FTX przed sądem: Grozi mu 50 lat więzienia za miliardową defraudację

Sam Bankman-Fried, twórca upadłej giełdy kryptowalut FTX, może spędzić nawet 50 lat w więzieniu za defraudację środków klientów na łączną kwotę ośmiu miliardów dolarów. O takim wymiarze kary zadecydowali prokuratorzy, podkreślając nieprzyznanie się Bankman-Frieda do winy oraz jego chciwość i pychę.

32-letni Bankman-Fried został uznany winnym spisku i oszustwa w listopadzie ubiegłego roku przez sąd w Stanach Zjednoczonych. Oczekuje obecnie na ogłoszenie wyroku, które zaplanowano na 28 marca.

Prokuratorzy postulują również o wypłaceniu odszkodowań na sumę 11 miliardów dolarów dla poszkodowanych klientów FTX i wierzycieli związanego z firmą funduszu Alameda. Z kolei obrona, reprezentowana przez adwokata Marca Mukaseya, opowiada się za znacznie łagodniejszym wyrokiem, sugerując od 5 do 6 lat pozbawienia wolności. Mukasey argumentuje, że klienci FTX mogą jeszcze odzyskać swoje środki, a intencją Bankman-Frieda nie było dokonanie kradzieży.

Sprawa Bankman-Frieda i upadku FTX ujawnia ryzyka związane z branżą kryptowalut i podkreśla potrzebę bardziej rygorystycznego nadzoru nad rynkiem finansowym w celu ochrony inwestorów.