Zagadkowa śmierć Aleksieja Nawalnego. Spór o przyczyny i teorie wymiany

Śmierć Aleksieja Nawalnego, wybitnego rosyjskiego opozycjonisty, wywołuje kontrowersje i rodzi wiele pytań. Kyryło Budanow, szef ukraińskiego wywiadu wojskowego, podał, że przyczyną zgonu Nawalnego był zakrzep krwi, co miało zostać “mniej więcej potwierdzone”.

Ta informacja znajduje odzwierciedlenie w wcześniejszych doniesieniach rosyjskiej telewizji RT, która podawała podobne przyczyny śmierci, opierając się na wynikach “ekspertyzy”. Jednakże, bliscy Nawalnego i współpracownicy z Fundacji Walki z Korupcją podają w wątpliwość te wyjaśnienia, sugerując inne okoliczności jego śmierci.

Szczególnie intrygująca jest teoria, według której Nawalny miał zostać zamordowany w kontekście możliwej wymiany na Wadima Krasikowa, byłego oficera rosyjskich służb specjalnych, skazanego w Niemczech za zabójstwo. Rzeczniczka Nawalnego, Kira Jarmysz, zasugerowała, że zabicie Nawalnego miało związek z propozycją wymiany, która miała miejsce “dosłownie w najbliższych dniach”.

Maria Piewczich, szefowa Fundacji Walki z Korupcją, w nagraniu opublikowanym w poniedziałek, wyjawiła, że rozmowy w sprawie wymiany Nawalnego były na końcowym etapie, co miało zostać potwierdzone 15 lutego. Zaledwie dzień później Nawalny miał zostać zabity, co Piewczich określiła jako “zachowanie szalonego mafiosa”, sugerując bezpośrednią decyzję Władimira Putina o eliminacji Nawalnego jako przeszkody w planowanej wymianie.

Niemiecka gazeta “Bild” podkreśliła, że Rosja nie miała zamiaru dopuścić do uwolnienia Nawalnego mimo prowadzonych rozmów, co zdaje się potwierdzać tezę o celowym działaniu mającym na celu uniemożliwienie wymiany. Ta teoria rzuca nowe światło na okoliczności śmierci Nawalnego, przedstawiając ją jako element szerszej gry politycznej i pokazując, jak daleko mogą sięgać zakulisowe machinacje władzy w obliczu politycznego wyzwania.

Śmierć Nawalnego pozostaje otoczona tajemnicą, a różne teorie dotyczące jej przyczyn i okoliczności wskazują na złożoność i wielowymiarowość walki o wpływy na rosyjskiej scenie politycznej.