“Wspaniałe mieć tak dobrego przyjaciela”. Prezydent Czech spotkał się z premierem Morawieckim

Prezydent Republiki Czeskiej kontynuuje wizytę w Warszawie. Petr Pavel spotkał się rano z premierem Mateuszem Morawieckim. Wczoraj czeski przywódca spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą.

Nie jestem pewny czy podczas naszej tysiąc letniej historii był lepszy czas dla polsko-czeskich stosunków. Nie jestem pewny, może był. Ale to wspaniałe mieć tak dobrego przyjaciela w Czechach – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

– Jestem dumny z tego, że mogłem odwiedzić Polskę w tak krótkim czasie po moim zaprzysiężeniu. Wierzę, że jesteśmy teraz w kluczowym momencie historii naszego regionu – centralnej i wschodniej Europy – i mamy świetną okazję, aby podkreślić ważność naszego regionu – stwierdził Petr Pavel.

Wizyta nowego prezydenta Czech w Polsce jest jego drugą podróżą zagraniczną, po wizycie na Słowacji. To realizacji jego zapowiedzi z czasu kampanii wyborczej, gdy skrytykował swojego kontrkandydata, byłego premiera Czech Andrija Babisa, który w czasie debaty powiedział, że Czechy pod jego rządami nie ruszyłyby na pomoc Polsce w przypadku rosyjskiej agresji.