W tym roku przeładunki w polskich portach ponownie przekroczą 100 mln ton

Przeładunki towarów w polskich portach ponownie przekroczą 100 mln ton – zapowiedział w środę w Polskim Radiu 24 minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Dodał, że rocznie porty przynoszą w budżetu państwa 40 mld zł.

Pierwszy raz w historii polskich portów bariera 100 mln ton została przełamana w roku 2018.

“Przekroczyliśmy i kolejny raz przekroczymy znacznie 100 mln ton” – powiedział Gróbarczyk zapytany o skalę przeładunku towarów w polskich portach morskich.

W ubiegłym roku przeładunki w morskich przystaniach wyniosły 101,19 mln ton a w roku 2017 było to 87 mln ton.

Minister dodał, że porty morskie przynoszą 40 mld zł rocznie do budżetu państwa “z tytułu wszelkiego rodzaju ceł i danin”. “To jest około 10 proc. budżetu państwa i to nas niezwykle cieszy i chcemy to zdecydowanie zwielokrotnić. W związku z tym przyjęliśmy program rozwoju portów” – powiedział minister.

Gróbarczyk przypomniał, że realizowana ma być m.in. budowa Portu Centralnego w Gdańsku, Portu Zewnętrznego w Gdyni, czy terminala kontenerowego w Świnoujściu. Koszt budowy portu w Gdańsku może sięgnąć 12 mld zł, w Gdyni 4-5 mld zł, a terminalu w Świnoujściu 2-2,5 mld zł. Pogłębiany ma być również tor wodny prowadzący do portów w Szczecinie i Świnoujściu.(PAP)