USA nałożyły sankcje na chińskie firmy za związek z kryzysem fentanylowym

Stany Zjednoczone weszły w konflikt z chińskimi firmami, ogłaszając sankcje na 25 z nich oraz na kilka osób zaangażowanych w produkcję chemikaliów używanych do wytwarzania fentanylu, potężnego opioidu, który odgrywa kluczową rolę w narastającym kryzysie narkotykowym w USA.

Fentanyl, stosowany medycznie jako środek przeciwbólowy, jest często nadużywany przez osoby uzależnione od opioidów w USA, prowadząc do licznych zgonów. W 2022 roku sam fentanyl był odpowiedzialny za rekordowe 109 680 zgonów.

Prokurator generalny Merrick Garland wyjaśnił, że dostawy tego niebezpiecznego leku “często mają swój początek w chińskich firmach chemicznych”. W odpowiedzi na te zarzuty rzecznik chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych stwierdził w kwietniu, że “nie ma nielegalnego handlu fentanylem” między Chinami a Meksykiem. Te twierdzenia nastąpiły po tym, jak prezydent Meksyku, Andrés Manuel López Obrador, poprosił Chiny o pomoc w powstrzymaniu przemytu fentanylu do jego kraju.

USA obwiniają meksykańskie gangi narkotykowe za rozprowadzanie fentanylu na swoim terytorium. Mimo że lek ten może być legalnie przepisywany przez lekarzy, wzrost uzależnień od opioidów w ciągu ostatnich lat doprowadził do eksplozji nielegalnej produkcji i przedawkowań.

Departament Skarbu USA nałożył sankcje na “chińską sieć odpowiedzialną za produkcję i dystrybucję” prekursorów fentanylu i innych nielegalnych narkotyków. Zidentyfikowano firm w łańcuchu dostaw fentanylu, które wykorzystują nieprawidłowe adresy i fałszywe oznakowania, aby unikać wykrycia przez organy ścigania. Sankcje dotknęły łącznie 25 podmiotów, w tym osoby fizyczne w Chinach i Kanadzie, uniemożliwiając amerykańskim obywatelom handel z nimi.

Garland, który planuje wyprawę do Meksyku w celu omówienia działań przeciwko nielegalnym narkotykom, podkreślił globalny zakres problemu. “Wiemy, kto jest odpowiedzialny za otrucie Amerykanów fentanylem,” powiedział, wymieniając przywódców karteli, handlarzy narkotyków i dostawców chemicznych, zaznaczając, że “ten globalny łańcuch dostaw fentanylu, który kończy się śmiercią Amerykanów, często zaczyna się w chińskich firmach chemicznych”.

Tymczasem Departament Sprawiedliwości oskarżył osiem chińskich firm i 12 ich pracowników o przestępstwa związane z produkcją i dystrybucją fentanylu. Garland potwierdził, że rząd chiński nie współpracował w tej sprawie z amerykańskimi władzami.

Ten rozwijający się konflikt podkreśla wagę globalnego problemu związanego z fentanylem i konieczność współpracy międzynarodowej w walce z nielegalnym handlem narkotykami.