Trwa akcja w kopalni Pniówek. Odnaleziono ciała pięciu górników

Ratownicy odnaleźli ciała pięciu z siedmiu górników, który zaginęli po katastrofie w kopalni Pniówek w kwietniu 2022 roku. Ze względu na trudne warunki prowadzonej akcji transport odnalezionych górników na powierzchnię będzie trwał około doby.

Jak informuje Jastrzębska Spółka Węglowa ratownicy podjęli także próbę wejścia do ściany N-6, w której znajduje się pozostałych dwóch zaginionych górników. Niestety okazało się, że warunki w ścianie nie pozwalają na bezpieczne prowadzenie akcji ratowniczej. Po wytransportowaniu odnalezionych górników rejon ściany zostanie ponownie otamowany.

Aby dotrzeć do miejsca, w którym przebywają dwaj zaginieni górnicy wydrążona zostanie jedna lub dwie dodatkowe przecinki. Ich drążenie oraz przygotowanie do kolejnej akcji może potrwać około miesiąca. Do tej pory w akcji wzięło udział 61 zastępów ratowniczych.

Do wybuchu w kopalni doszło 20 kwietnia 2022 roku na głębokości kilometra. W wyniku wybuchów metanu życie straciło w sumie 14 górników. Dwóch nadal uważanych jest za zaginionych.