Tajemnicze narodziny w akwarium. Samotna płaszczka Charlotte zachodzi w ciążę

W niesamowitym zjawisku przyrodniczym, płaszczka o imieniu Charlotte zadziwiła personel akwarium w Północnej Karolinie, zachodząc w ciążę bez jakiegokolwiek kontaktu z samcem przez ponad osiem lat.

Ten niezwykły przypadek rzuca światło na zjawisko znanego jako partenogeneza, rzadką formę rozmnażania, która umożliwia samicy zapłodnienie bez udziału samca.

Charlotte, rdzawa, okrągła płaszczka, która większość swojego życia spędziła w niewoli, początkowo zaniepokoiła opiekunów pojawieniem się na jej plecach niewyjaśnionego guzka. Podejrzewając guz, personel nie był przygotowany na wiadomość, że Charlotte jest w ciąży, a w ciągu najbliższych dwóch tygodni spodziewa się nawet czwórki potomstwa.

Zaskakująca ciąża Charlotte jest przypisywana procesowi znanemu jako partenogeneza, nietypowej formie rozmnażania bezpłciowego, w której jajo samicy zostaje zapłodnione bez udziału nasienia samca. To zjawisko występuje u niektórych gatunków, w tym owadów, gadów, a teraz okazuje się, że również u niektórych ryb.

Doktor Kady Lyons, pracownik naukowy w Georgia Aquarium, komentując tę niezwykłą sytuację, podkreśliła, że jest to jedyny udokumentowany przypadek partenogenezy u tego gatunku płaszczki, o którym ma wiedzę. Wyjaśniła, że w procesie tym, jajo samicy łączy się z inną komórką w jej ciele, co inicjuje podział komórkowy prowadzący do rozwoju zarodka. Warto zaznaczyć, że nie jest to forma klonowania, ale unikatowy sposób na produkcję potomstwa bez udziału partnera.

To fascynujące odkrycie nie tylko zaskakuje naukowców i entuzjastów przyrody, ale również poszerza naszą wiedzę na temat zdolności adaptacyjnych i rozmnażania wśród zwierząt. Ciąża Charlotte jest przypomnieniem o niezwykłych i często niewyjaśnionych tajemnicach, jakie kryje świat natury.