Służby rozbiły grupę przestępczą, która wystawiała puste faktury

Mazowiecka Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) i Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA) z Delegatury w Krakowie, pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Warszawie, rozbiły kolejną grupę przestępczą, która zajmowała się oszustwami podatkowymi i praniem pieniędzy.

  • Zatrzymano 11 osób.
  • To nowy wątek w sprawie prowadzonej od stycznia 2023 r.

Akcja KAS i CBA w woj. wielkopolskim i na lotnisku Chopina w Warszawie

Funkcjonariusze KAS i CBA przeszukali kilkadziesiąt miejsc związanych z procederem wystawiania i wprowadzania do obrotu faktur VAT, które nie dokumentowały rzeczywistego przebiegu transakcji. Zatrzymali 11 osób, w tym 1 osobę przy udziale Straży Granicznej na lotnisku Chopina w Warszawie. Funkcjonariusze zabezpieczyli dokumentację księgową.

To nowy wątek w sprawie prowadzonej od stycznia 2023 r., dotyczący wyłudzenia podatkowego.

Kolejne 11 osób z zarzutami

Zatrzymani usłyszeli w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie m.in. zarzuty wystawiania i posługiwania się nierzetelnymi fakturami, prania pieniędzy oraz tzw. zbrodni VAT-owskiej.

Prokurator objął podejrzanych dozorem policyjnym, zakazem opuszczania kraju oraz poręczeniem majątkowym w wysokości 580 tys. zł.

Sprawa jest rozwojowa. Prokuratura nie wyklucza kolejnych zatrzymań.

Sieć firm, która wystawiała puste faktury

Grupa przestępcza działała w latach 2017-2022 i stworzyła sieć firm, które wystawiały puste faktury. Dokumentowały m.in. fikcyjny handel stalą i materiałami budowlanymi oraz sprzedaż usług. Dokumentowane transakcje były zależne od profilu działalności podatnika, który korzystał z fałszywych dokumentów.

Wartość wystawionych pustych faktur VAT to blisko 121 mln zł.

Pieniądze z przestępczej działalności, były transferowane pomiędzy różnymi rachunkami bankowymi. Miało to ukryć ich pochodzenie.

Kontrole celno-skarbowe

W firmach związanych z wykrytym procederem, mazowiecka KAS prowadzi 60 kontroli celno-skarbowych. 35 z nich zostało zakończonych.

Dzięki kontrolom, Skarb Państwa odzyskał już ponad 4 mln zł.

Zarzuty dla 24 podejrzanych. 4 osoby w areszcie

Zatrzymanie 11 osób to rezultat trwającego śledztwa oraz akcji przeprowadzonej w styczniu 2023 r.

Dotychczas w sprawie „fabryki pustych faktur” wydano postanowienia o przedstawieniu zarzutów 24 osobom. 4 z nich przebywają w areszcie. Wobec pozostałych zastosowano poręczenia majątkowe i dozór policyjny.

Śledztwo dotyczy nieprawidłowości podatkowych na kwotę ok. 57 mln zł. Wartość zabezpieczonego mienia 24 podejrzanych wynosi 11,5 mln zł, a kwota poręczenia majątkowego 810 tys. zł.