Skandal korupcyjny w służbie zdrowia w Krakowie: 40 oskarżonych o 300 przestępstw!

Do Sądu Okręgowego w Krakowie trafił akt oskarżenia przeciwko 40 osobom, podejrzanym o ponad 300 przestępstw korupcyjnych. Głównym oskarżonym jest znany ginekolog Wojciech P. poinformowała prokuratura.

Oskarżeni, w wieku od 29 do 83 lat, są podejrzani o przyjmowanie i wręczanie korzyści majątkowych za wystawianie nieprawdziwych zaświadczeń lekarskich o niezdolności do pracy, co doprowadziło do wyłudzenia świadczeń chorobowych i zasiłków na szkodę Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Główny podejrzany, Wojciech P., jest znanym specjalistą ginekologii i położnictwa w wieku 52 lat, pracującym w krakowskich placówkach finansowanych ze środków publicznych, w tym także w Gdowie. Oskarżony jest o popełnienie 130 przestępstw, głównie korupcyjnych. Według prokuratury, lekarz przyjmował łapówki w wysokości 100 złotych za wystawienie fałszywych zaświadczeń lekarskich o niezdolności do pracy. W ten sposób wyłudził około 600 tysięcy złotych z ZUS, a także oszukał Narodowy Fundusz Zdrowia, wystawiając niezrealizowane świadczenia specjalistyczne. Dodatkowo, oskarża się go o składanie fałszywych zeznań mających wpływ na postępowanie przed Sądem Rejonowym w sprawie przeciwko krakowskiemu oddziałowi ZUS o zasiłek chorobowy.

Wśród oskarżonych znalazła się również matka Wojciecha P., 80-letnia lekarka medycyny Alicja P., zatrudniona w jednym z ośrodków medycznych finansowanych ze środków publicznych w Krakowie. Również ona miała czerpać korzyści majątkowe za wystawianie fałszywych zaświadczeń o niezdolności do pracy. Na ławie oskarżonych zasiądzie także 83-letnia lekarka medycyny Romualda K., która według śledczych wystawiła fałszywe zaświadczenia stwierdzające niezdolność do pracy Alicji P. Wśród oskarżonych znajdują się również trzy pielęgniarki i położne w wieku od 29 do 63 lat – Weronika Sz., Anna L. i Jolanta P., które pracowały w placówkach,