PolskaSamorządy chcą zastąpić opłatę klimatyczną nową opłatą turystyczną

Samorządy chcą zastąpić opłatę klimatyczną nową opłatą turystyczną

Związek Miast Polskich przygotował już projekt nowej ustawy. Opłata turystyczna ma być łatwiejsza pod względem formalnym i jednocześnie ma oznaczać większy dochód własny dla gmin, które zdecydują się ją wprowadzić.

Samorządy chcą zastąpić opłatę klimatyczną nową opłatą turystyczną

Do tej pory turyści uiszczają tzw. opłatę klimatyczną. Na jej wysokość ma wpływ szereg czynników. Koszt ten uzależniony jest od norm klimatycznych, walorów krajobrazowych czy też warunków umożliwiających pobyt osób w celach turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych. Gminy muszą spełniać wymogi klimatyczne, aby móc taką opłatę na swoim terenie wprowadzić.

Nowy projekt Zarządu Miast Polskich chce wprowadzić zmianę, na podstawie której zniesiona zostanie opłata klimatyczna, a wprowadzona na jej miejsce będzie opłata turystyczna. Jest ona wzorowana na stosowanej w innych państwach opłacie za pobyt.

Opłata turystyczna wciąż miałaby pozostać jako fakultatywna. Gminy w podjętej przez siebie uchwale wyznaczają miejscowości, w których opłata miałaby obowiązywać. Gminy, w przeciwieństwie do obecnych zasad, będą mieć możliwość ustalania różnych kwot w zależności od lokalizacji czy rodzaju obiektu. Wysokość jednak będzie odgórnie ograniczona przez ustawę, lecz, tutaj bez zmian, pułap ten będzie zależny od stopnia inflacji. Dochody z tytułu opłaty turystycznej pozostaną wciąż dochodami własnymi gmin.

W roku 2018 opłata ma być równa obecnej opłacie miejscowej, wynoszącej 2,22 złotego.

Obecnie z takiej opłaty korzystają 223 gminy, a łączny dochód wynosi 37 milionów złotych. Po zmianach, jakie zakłada ZMP, dochód miałby wzrosnąć do 150 mlionów złotych.

Przedstawiciele miast skarżą sie na konieczność spełnienia szeregu wymogów, aby móc taką opłatę obecnie wprowadzić na swoim terenie. Chodzi m.in. o zachowanie dopuszczalnych poziomów niektórych substancji w powietrzu, czy dopuszczalnych poziomów pól elektromagnetycznych, określonych w przepisach o ochronie środowiska. Jak przyznają, wiele szkodliwych substancji znajduje się w powietrzu przez większość roku.

ZMP podkreśla, że jedną z zaet nowej opłaty miejscowej byłoby dostosowanie do bieżących realiów.

Opłata turystyczna jest dość powszechna w Europie i poza nią. Obowiązuje zarówno w krajach, które starają się turystów przyciągać, jak i ograniczać czy też profilować ruch turystyczny. Jest pobierana m.in. w Niemczech, Francji, Włoszech, Hiszpanii, Belgii, Portugalii, Węgrzech, Turcji, Tunezji, Egipcie czy też Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Źródło: www.kurier.pap.pl

Wybrane dla Ciebie