Rząd przyznał 300 mln zł na nową siedzibę Dolnośląskiego Centrum Onkologii

Rząd przyznał 300 mln zł na to, by wspólnie z władzami województwa dolnośląskiego zbudować nową siedzibę Dolnośląskiego Centrum Onkologii – powiedział w sobotę prezydent Andrzej Duda. Jak dodał, dzięki temu powstanie całkowicie nowy szpital onkologiczny na najwyższym poziomie.

Prezydent odwiedził w sobotę Dolnośląskie Centrum Onkologii w Wrocławiu. Na briefingu prasowym podkreślił, że “300 mln zł zostało przyznanych przez Radę Ministrów na to, by wspólnie z władzami województwa dolnośląskiego tutaj we Wrocławiu zrealizować nową siedzibę Dolnośląskiego Centrum Onkologii”.

Jak mówił, to oznacza powstanie całkowicie nowego szpitala onkologicznego, na najwyższym poziomie, z nowoczesnym wyposażeniem. “Szpital, w którym będzie 700 łóżek; będzie blok operacyjny złożony z co najmniej 10, a prawdopodobnie 12 sal. Szpital, w którym będzie przeprowadzanych do 10 tys., a może nawet więcej, zabiegów operacyjnych rocznie, około 200 tys. zabiegów ambulatoryjnych” – powiedział Duda.

Poinformował, że inwestycja obejmuje także budowę centrum badawczo-rozwojowego, by mogły tam być prowadzone badania nad nowymi technologami leczenia raka.

Podkreślił, że biorąc pod uwagę wyzwania, jakie stoją przed polską onkologią wynikające m.in. z przewidywań ekspertów, jest to “zdecydowany krok w przyszłość, by ratować zdrowie i życie pacjentów a personelowi medycznemu umożliwić jeszcze lepszą służbę pacjentom, w bardziej godziwych warunkach, z lepszym wyposażeniem”. Duda zaznaczył, że choroby onkologiczne to wielkie wyzwanie; eksperci wskazują, że liczba zachorowań na choroby onkologiczne wzrośnie o 15 proc. na przestrzeni pięciu lat, a wciągu dekady o 23 proc.

„W związku z tym przygotowaliśmy Narodową Strategię Onkologiczną po to, by walczyć z chorobami onkologicznymi, by walczyć o zdrowie Polaków poczynając od działań o charakterze edukacyjnym i profilaktycznym, poprzez badania diagnostyczne i wczesną wykrywalność, poprzez najnowocześniejsze metody leczenia, poprzez rehabilitację, aż do wyzdrowienia lub opieki paliatywnej” – mówił prezydent.

Wskazał, że w to wyzwanie wpisana jest właśnie nowa siedziba Dolnośląskiego Centrum Onkologii. „To inwestycja dla pacjentów, dla mieszkańców Dolnego Śląska. To jest dzisiaj, ale będzie jeszcze nowocześniejsza placówka o jeszcze większych możliwościach leczniczych odpowiadająca na wyzwania współczesności, która, mam nadzieję, na lata rozwiąże tutaj problemy” – powiedział.

Zaznaczył przy tym, że inwestycja ma już zapewnione finansowanie na poziomie 700 mln zł, z czego 300 mln zł stanowią pieniądze przekazywane decyzją polskiego rządu”. Jak dodał, nowa siedziba Centrum była “przez długie lata obiecywana Dolnemu Śląskowi, a dziś staje się faktem”.

Dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii prof. Adam Maciejczyk podkreślił, że każde wydane pieniądze na onkologię to znakomicie wydane pieniądze. „Nie tylko potrzebuje tego szpital, ale przede wszystkim potrzebują tego pacjenci. Potrzebują nowych leków, nowych terapii, nowych projektów badawczych. I to wszystko dzięki nowej infrastrukturze będzie możliwe” – mówił.

Zwrócił uwagę, że do tej pory w Dolnośląskim Centrum Onkologii wszystkie te aktywności są realizowane, ale szpital potrzebuje nowej bazy. „Myślę, że te nasze budynki najlepiej świadczą o tym, że czas na przeprowadzkę i za tę możliwość bardzo dziękujemy” – dodał.

Dyrektor DCO podkreślił, że Narodowa Strategia Onkologiczna jest ważnym elementem rozwoju onkologii. „Każdy z nas ma w swojej rodzinie kogoś chorego na nowotwór i każdy wie, jak trudna i wieloletnia jest to walka. My chcemy w godziwych warunkach dla pacjenta, ale również dla naszego personelu temu zadaniu sprostać” – powiedział prof. Maciejczyk.

Nowy szpital onkologiczny powstanie z połączenia trzech obecnie istniejących we Wrocławiu jednostek: Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Dolnośląskiego Centrum Transplantacji Komórkowych i Dolnośląskiego Centrum Chorób Płuc.

Budowa szpitala ma kosztować 700 mln zł i zakończyć się w 2028 roku. Działalność medyczna w szpitalu będzie prowadzona w ramach tzw. unitów, czyli obszarów wyspecjalizowanych w diagnostyce i leczeniu chorób określonych organów, np.: nowotwory piersi, nowotwory układu moczowego, nowotwory płuc, pulmonologia nieonkologiczna czy hematologia. Szpital pomieści 701 łóżek, powstanie tu blok operacyjny na 10-12 sal, gdzie rocznie przeprowadzanych będzie około 10 tys. zabiegów. Inwestycja powstanie w bezpośrednim sąsiedztwie Dolnośląskiego Szpitala Wojewódzkiego im. Marciniaka. (PAP)