Przełom w leczeniu raka trzustki. Nowy lek obiecuje rewolucję

Amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku dokonali przełomowego odkrycia w walce z rakiem trzustki, opracowując eksperymentalny lek RMC-7977, który wykazał “bezprecedensowe zdolności” w zwalczaniu komórek nowotworowych

Badanie opublikowane w czasopiśmie “Nature” ujawnia, że nowa substancja może znacząco kurczyć komórki nowotworowe, nie powodując przy tym uszkodzeń zdrowych tkanek.

Znalezisko to może stanowić przełom w leczeniu raka trzustki, jednego z najbardziej śmiertelnych nowotworów, który często rozwija się bez wyraźnych objawów i jest diagnozowany już w zaawansowanym stadium. Rak trzustki jest trudny do leczenia ze względu na oporność na obecnie dostępne metody terapeutyczne, co sprawia, że nowe podejście leczenia RMC-7977 budzi duże nadzieje wśród specjalistów.

Lek, który koncentruje się na specyficznej, mutującej formie białek Ras – w szczególności na białku KRAS, odpowiedzialnym za około 95% wszystkich przypadków gruczolakoraka przewodowego trzustki – został przetestowany na komórkach nowotworowych pochodzących od ludzi. Wyniki te są obiecujące, gdyż lek skurczył komórki nowotworowe od 30 do nawet 98% ich pierwotnej objętości, jednocześnie nie wpływając negatywnie na komórki zdrowe.

Prof. Kenneth Olive, jeden z autorów badania, wyraził entuzjazm, podkreślając, że nigdy wcześniej nie widział tak obiecujących wyników badań przedklinicznych dotyczących raka trzustki. Wskazał, że jedynie dalsze testy kliniczne pozwolą ocenić, czy lek RMC-7977 może faktycznie zmienić standardową opiekę nad pacjentami.

Rak trzustki pozostaje wyzwaniem medycznym ze względu na późne wykrywanie i ograniczone opcje leczenia. W Polsce co roku diagnozuje się 3,5 tys. przypadków tej choroby, która charakteryzuje się wysoką śmiertelnością. Objawy raka trzustki często są niejednoznaczne, obejmują bóle w nadbrzuszu, utratę apetytu, niewytłumaczalny spadek masy ciała, a nawet nowo wykrytą cukrzycę czy nietolerancję glutenu.

Odkrycie nowego leku może otworzyć drzwi do nowych, skuteczniejszych metod leczenia raka trzustki, oferując nadzieję tysiącom pacjentów na całym świecie. W miarę postępów badań klinicznych społeczność medyczna z niecierpliwością oczekuje na dalsze informacje, które mogą przyczynić się do rewolucji w leczeniu tej śmiertelnej choroby.