Ponad 100 kg narkotyków przejęte przez służby. Przyjechały do Polski z Hiszpanii

Ponad 100 kilogramów marihuany, która do Polski została przemycona z Hiszpanii, nie trafi do sprzedaży. Dzięki skoordynowanej akcji służb, nie tylko przejęto towar, ale także zatrzymano osobę odpowiedzialną za jego transport do Polski.

 

W akcji brały udział służby z kilku województw. Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej z Placówki w Zgorzelcu wspólnie z policjantami z poznańskiego CBŚP i Dolnośląskiego Urzędu Celno-Skarbowego we Wrocławiu, zatrzymali kierowcę samochodu ciężarowego, który przewoził narkotyki z Hiszpanii do Polski.

Podczas przeszukania pojazdu ujawniono specjalnie przygotowaną skrytkę między podłogą przestrzeni ładunkowej a podwoziem pojazdu. Tam ukryte było ponad 100 kg marihuany. Czarnorynkowa wartość narkotyków to ok. 5 mln złotych. Jak ustalili śledczy, z takiej ilości marihuany można uzyskać ok. 100 tysięcy porcji dilerskich.

Na podstawie dotychczas zebranego materiału dowodowego w sprawie ustalono, że zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przemytem narkotyków do Polski, działała co najmniej od 2022 roku. Szacuje się, że jednorazowy transport wynosił od ok. 65 do ponad 100 kg marihuany. Łącznie, przez działania przestępców na terytorium RP mogło trafić ponad 500 kg narkotyku.

Kierowca samochodu został zatrzymany i usłyszał zarzut działania w zorganizowanej grupie przestępczej, wewnątrzwspólnotowego nabycia oraz przewozu narkotyków. Grozi mu kara do 20 lat pozbawienia wolności. Decyzją sądu został tymczasowo aresztowany.