Polska w Abu Zabi na Międzynarodowych Targach Książki

Dzisiaj zakończyły się trwające od 25 kwietnia 28me Międzynarodowe Targi Książki w Abu Zabi, Polskę reprezentowało 21 wystawców. 

Było to jedno z największych wydarzeń tego typu na Bliskim Wschodzie, za organizację ze strony polskiej odpowiedzialna była ambasada RP w Abu Zabi, Instytut Książki, Instytut Adama Mickiewicza i Biblioteka Narodowa. 

Wydaje się, że targi były udane, widać to po tych wszystkich dniach, które przyniosły ze sobą realizację programu, tzn. wszystkie zaplanowane wydarzenia odbyły się, na wszystkie zaplanowane wydarzenia przychodziły zainteresowane osoby. Nie było tu tłumów, ale trzeba też znać specyfikę targów w Abu Zabi, rzeczywiście na spotkaniach autorskich, spotkaniach branżowych, na różnego rodzaju warsztatach czy nawet pokazach kulinarnych raz jest więcej osób, raz mniej, ale nie dotyczy to tylko prezentacji Polski

dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski

Jak wspomina Jaworski udało się polskim wydawnictwom podpisać kilkanaście umów przedwstępnych na wydawanie książek. Dużym zainteresowaniem poza książkami cieszyły się polskie kulinaria oraz warsztaty dla dzieci, którym towarzyszyła muzyka i taniec.Zaprezentowało się tam 21 wystawców z Polski, w tym m.in. Biblioteka Narodowa, Państwowy Instytut Wydawniczy, Instytut Adama Mickiewicza, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina w Warszawie, Muzeum Narodowe w Warszawie, Znak, Warszawskie Targi Książki, Targi w Krakowie, Media Rodzina, Dom Emisyjny Manuscriptum, Granna.Polski program na targach miał na celu przybliżyć innym wystawcom i odwiedzającym polską kulturę, historię i literaturę. W jego zakres wchodziły m.in. wykłady o najważniejszych aspektach kultury polskiej, warsztaty dla dzieci i spotkania z autorami m.in. Andrzejem Sapkowskim, Dariuszem Karłowiczem, Wojciechem Tomczykiem, Małgorzatą Lebdą.

Reakcje na tak zakorzenioną w polskiej kulturze i tak można by rzec egzotyczną dla mieszkańców Zjednoczonych Emiratów Arabskich  literaturę były nadspodziewanie dobre jak wspomina agencji PAP Małgorzata Lebda:

Byłam ciekawa reakcji arabskiego czytelnika na poezję, w tym nieco obawiałam się reakcji na moją, która posługuje się konkretnymi dekoracjami, jest zakorzeniona mocno w polskiej naturze i kulturze. Moje spotkanie w ramach Abu Dhabi Book Fair rozwiało jednak wszelkie obawy i potwierdziło, że poezja to taki rodzaj literatury ponad barierami

Małgorzata Lebda

Międzynarodowe Targi Książki w Abu Zabi stanowią  jedną z najważniejszych imprez tego rodzaju na Bliskim Wschodzie. W 2017 roku uczestniczyło w niej  1320 wystawców z 65 krajów i odwiedziło ją ponad 300 tys. zwiedzających. Dotychczas gośćmi honorowymi targów były m.in. Szwecja, Islandia i Wielka Brytania, a w ubiegłym roku Chiny. Polska uczestniczy w targach od 2015 roku.