Pierwsze dwa przypadki krakena w Polsce.

W Polsce wykryto dwa przypadki najnowszego wariantu koronawirusa. Oba zakażenia zostały zdiagnozowane w województwie łódzkim- potwierdziło już Ministerstwo Zdrowia.

W wariancie XBB.1.5, nazywany krakenem, miał zostać zdiagnozowany u osób pochodzących z województwa łódzkiego. Próbki zostały pobrane do sekwencjonowania w pierwszych dniach stycznia. Ministerstwo Zdrowia otrzymało wyniki w tym tygodniu. Wiadomo, że pacjenci są już zdrowi. 

Adam Niedzielski wyjaśnia, że kraken jest bardziej “transmisyjny”, ale w zdecydowanej większości przypadków “nie wywołuje ciężkiego przebiegu zakażenia”. – Nie spodziewamy się w Polsce w najbliższym czasie skoku liczby zakażeń, choć oczywiście stopniowy wzrost będziemy notować. W szpitalach mamy od dłuższego czasu w granicach 700 osób z cięższym przebiegiem COVID-19 lub wymagających jedynie krótkotrwałego wsparcia lekowego. To w porównaniu do hospitalizacji grypowych bardzo niska liczba, nie mówiąc już o odniesieniu jej do hospitalizacji we wszystkich dotychczasowych falach koronawirusa – dodaje Niedzielski.