Oscar Pistorius w oczekiwaniu na wolność. Czy wyjdzie wcześniej z więzienia?

Oscar Pistorius, były mistrz paraolimpijski, ponownie wnosi o zwolnienie warunkowe z południowoafrykańskiego więzienia, gdzie odsiada wyrok ponad 13 lat za zamordowanie swojej partnerki, Reevy Steenkamp. Zdarzenie to, które miało miejsce 10 lat temu w jego domu w Pretorii, wstrząsnęło światem. Pistorius został skazany za morderstwo w 2016 roku.

Proces w sprawie zwolnienia warunkowego odbywa się w więzieniu Atteridgeville, położonym na przedmieściach Pretorii. June Steenkamp, matka zamordowanej, nie sprzeciwia się zwolnieniu warunkowemu Pistoriusa. Jej prawniczka, Tania Koen, poinformowała BBC, że Steenkamp nie pojawi się na rozprawie, ale jej oświadczenie wpływowe dla ofiary zostanie przedstawione komisji.

Ojciec Reevy Steenkamp, Barry, zmarł we wrześniu. Czas, w jakim komisja ds. zwolnień warunkowych podejmie decyzję, pozostaje niepewny, lecz może to nastąpić szybko. W przypadku przyznania Pistoriusowi zwolnienia warunkowego, zostanie wyznaczona data jego uwolnienia.

Komisja rozważy różne aspekty, w tym wyrok skazujący, zachowanie Pistoriusa w więzieniu, oraz potencjalne ryzyko dla społeczeństwa. Reeva Steenkamp, która zginęła w wieku 29 lat, była absolwentką prawa i odnoszącą sukcesy modelką. Została zastrzelona, gdy Pistorius oddał cztery strzały do drzwi łazienki w swoim domu w Walentynki 2013 roku.

Pistorius, który obecnie ma 37 lat, twierdził podczas procesu, że strzelał sądząc, iż w jego domu znajduje się intruz, a Steenkamp nadal śpi. W 2015 roku Najwyższy Sąd Apelacyjny skazał go za morderstwo, zmieniając wcześniejszy wyrok za nieumyślne spowodowanie śmierci. Sąd uznał, że zeznania Pistoriusa były sprzeczne i że oddał strzały bez racjonalnego przekonania o zagrożeniu życia.

Pierwsza rozprawa o zwolnienie warunkowe w marcu zakończyła się niepowodzeniem, gdyż uznano, że Pistorius nie odbył wymaganego minimalnego okresu kary. Jednak w zeszłym miesiącu Trybunał Konstytucyjny uznał to za błąd, co doprowadziło do nowej rozprawy.

Pistorius, którego podudzia zostały amputowane w niemowlęctwie, zdobył sławę jako “biegacz androidów”, wygrywając wiele złotych medali na Igrzyskach Paraolimpijskich. Brał też udział w Igrzyskach Olimpijskich w Londynie w 2012 roku. Morderstwo Steenkamp i proces Pistoriusa stały się tematem na czołówkach gazet na całym świecie.