Od nowego roku będziemy płacić za torby foliowe
Resort środowiska na posiedzeniu sejmowej podkomisji złożył deklarację. Od nowego roku mamy płacić w sklepach 20 groszy za każdą torbę foliową.
Poseł PiS, Dariusz Piontkowski, poinformował o deklaracji, jaką złożył resort środowiska na posiedzeniu sejmowej podkomisji.
W poniedziałek połączone sejmowe komisje środowiska i samorządu terytorialnego rozpatrywały rządowy projekt noweli ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw. Jedna z propozycji przewiduje zmiany w zakresie korzystania z toreb foliowych. Zgodnie z jej założeniami, od nowego roku torby te mają przestac być darmowe.
Resort środowiska poinformował, że w początkowym rozporządzeniu do ustawy proponowany koszt takiej torby w sklepie to 20 groszy. Maksymalnie jednak może kosztowac ona złotówkę.
“Ministerstwo w trakcie dyskusji wyraźnie deklarowało, że zgodnie zresztą z wnioskiem poselskim, który zakładał wpisanie 20 gr jako stawki maksymalnej w projekcie ustawy, taka będzie pierwotna wysokość opłaty recyklingowej zaproponowanej przez Ministerstwo Środowiska w rozporządzeniu” – informował poseł Piontkowski.
Wiceminister Środowiska, Sławomir Mazurek, zwrócił uwagę, że takie rozwiązanie, gdzie pobiera się opłatę za każdą foliówkę, funkcjonuje już obecnie w wielu sklepach. Minister opowiedział się jednak za pozostawieniem w ustawie możliwości ewentualnego podnoszenia opłat maksymalnie do 1 zł. W jego ocenie, powodem tej decyzji jest zwiększająca się siła nabywcza Polaków. Również, jego zdaniem, nowej opłaty nie można nazwać podatkiem, ponieważ wybór będzie należał do klienta – będzie mógł zabrać na zakupy swoją torbę wielorazowego użytku lub kupić torbą foliową.
Zmiany mają obejmować lekkie torby z tworzywa sztucznego o grubości do 50 mikrometrów. To właśnie ten rodzaj foliówek jest obecnie najczęściej wydawany przy kasach sklepowych. Z opłaty wyłączone będą jednak bardzo lekkie torby z tworzywa sztucznego o grubości poniżej 15 mikrometrów, pod warunkiem, że będą one używane do pakowania żywności sprzedawanej luzem lub ze względów higienicznych.
Nowe przepisy mają ograniczyć zużycie foliowych siatek, a pieniądze uzyskane z przychodów ze sprzedaży foliówek mają finansować kampanie edukacyjne właśnie o zmniejszaniu zużycia toreb foliowych.
Źródło: www.kurier.pap.pl