Nowatorska terapia w walce z rakiem krwi: pacjent otrzymuje leczenie komórkami CAR-T w Oksfordzie

W szpitalach uniwersyteckich w Oksfordzie (OUH) po raz pierwszy przeprowadzono pionierskie leczenie nowotworu krwi za pomocą technologii komórek CAR-T. Stephen Milton (29 l.), mieszkaniec Aylesbury w Buckinghamshire, stał się pierwszym pacjentem poddanym tej innowacyjnej terapii.

Mimo że metoda jest złożona i wiąże się z pewnym ryzykiem, to jednak wstępne badania sugerują, że może ona skutecznie leczyć nawet te przypadki raka, które były oporne na dotychczasowe formy terapii. Szacuje się, że rocznie będzie można dzięki niej pomóc 20–30 pacjentom leczonym w OUH.

Terapia komórkami CAR-T polega na wykorzystaniu krwi pacjenta, która zostaje “wytrenowana” w laboratorium do skutecznej walki z komórkami nowotworowymi. Następnie taka “ulepszona” krew, określana mianem CAR-T (co oznacza chimeryczną komórkę T receptora antygenu), jest podawana pacjentowi z powrotem, by walczyć z chorobą.

Stephen Milton podkreśla, że tradycyjne metody, takie jak agresywna chemioterapia, nie przynosiły u niego oczekiwanych efektów. “Dzięki CAR-T odzyskałem nadzieję. Cała kadra szpitala stanęła na wysokości zadania i jestem im wdzięczny za opiekę,” mówił.

Jego komórki T, ważny składnik systemu odpornościowego, zostały pobrane i przygotowane do terapii przez specjalistyczny zespół z NHS Blood and Transplant Therapeutic Apheresis Services, mieszczący się w szpitalu John Radcliffe.

Profesor Graham Collins, ekspert w dziedzinie hematologii w OUH, podkreślił, że wprowadzenie terapii komórkami T CAR do Oksfordu znacząco poprawi jakość leczenia pacjentów z nowotworami krwi w regionie. “Dzięki temu pacjenci nie będą musieli podróżować na dalekie odległości i spędzać tygodni z dala od rodziny. Dzięki współpracy OUH z NHSBT możemy teraz zapewnić im kompleksową opiekę bliżej domu,” zakończył Collins.