Nielegalny przewóz jadowitych żab: dramat na lotnisku w Bogocie.

Dramatyczne wydarzenie miało miejsce na lotnisku w Bogocie, gdy kolumbijska policja zatrzymała kobietę z Brazylii przewożącą 130 jadowitych żab w swoim bagażu.

Ten szokujący przypadek handlu dziką fauną i florą ujawnia mroczną stronę nielegalnego przemytu zwierząt.

Żaby, odmiana arlekinowa znana również jako żaby z zatrutymi strzałkami (Oophaga histrionica), zostały znalezione w małych pojemnikach po folii. Zwierzęta były odwodnione i zestresowane, co świadczy o trudnych warunkach transportu. Osoba podejrzana o przemyt, udająca się do São Paulo przez Panamę, twierdziła, że otrzymała żaby w prezencie od lokalnej społeczności w południowej Kolumbii.

Lokalna policja podkreśla, że wartość rynkowa jednej takiej żaby może sięgać nawet 1000 dolarów. Sekretarz ds. środowiska Bogoty, Adriana Soto, ostrzega, że kara za posiadanie jednej z tych żab może wynieść aż 56 milionów peso (około 14 300 dolarów), co podkreśla powagę tego przestępstwa.

Żaby arlekinowe, mierzące mniej niż rozmiar ludzkiego kciuka, są znane z produkcji wysoce toksycznej trucizny. Ta trucizna w przeszłości była używana przez rdzenną ludność do polowań. Gatunek ten jest krytycznie zagrożony i występuje w wilgotnych lasach wzdłuż wybrzeża Pacyfiku, między Ekwadorem a Kolumbią, a także w innych krajach Ameryki Środkowej i Południowej.

Jest to kolejny przykład tego, jak cenne gatunki są zagrożone przez nielegalny handel dziką fauną i florą, który jest powszechny w Kolumbii i całej Ameryce Łacińskiej. Region ten, bogaty w różnorodność biologiczną, cierpi na skutek pożądania prywatnych kolekcjonerów i handlarzy ludźmi, którzy poszukują egzotycznych zwierząt, takich jak płazy, małe ssaki, a nawet części zwierząt morskich.

Ten incydent rzuca światło na pilną potrzebę wzmożonej ochrony dzikiej przyrody i ścisłej współpracy międzynarodowej w walce z nielegalnym handlem zwierzętami. Wspólne działania są niezbędne, aby zapobiec dalszemu zniszczeniu ekosystemów i stratom w dziedzictwie naturalnym świata.