Irlandzka gospodarka na wzrostowej fali pomimo spadków w sektorze farmaceutycznym

Najnowsze analizy ekspertów ekonomicznych wskazują, że irlandzka gospodarka wykazuje większą żywotność, niż mogłoby sugerować PKB. Instytut Badań Ekonomiczno-Społecznych (ESRI) podkreśla, że chociaż główne wskaźniki ekonomiczne wykazują spowolnienie, rzeczywista kondycja gospodarki Irlandii jest znacznie lepsza.

Analiza ESRI uwypukla, że PKB Irlandii często bywa zawyżane przez aktywność dużych korporacji międzynarodowych działających na jej terytorium. W tym roku jednak obserwuje się zjawisko odwrotne – pomimo spowolnienia w pewnych sektorach, takich jak farmaceutyka, ogólny wzrost gospodarczy pozostaje na stosunkowo wysokim poziomie.

Sektor farmaceutyczny, który jest główną siłą napędową irlandzkiego eksportu, odnotował spadek eksportu o 6% w bieżącym roku. Ten spadek częściowo wynika z normalizacji wyników po pandemii COVID-19, kiedy to firmy farmaceutyczne doświadczały znacznego wzrostu sprzedaży.

Mimo tych wyzwań, irlandzka gospodarka wykazuje odporność. Stopa bezrobocia utrzymuje się poniżej 5%, co eksperci uznają za poziom zbliżony do pełnego zatrudnienia. ESRI zauważa również, że niedawny niewielki wzrost stopy bezrobocia ma związek głównie ze zmianami w klasyfikacji statystycznej niektórych migrantów z Ukrainy.

ESRI prognozuje, że PKB kraju może spaść w tym roku o prawie 3%, jednak pomimo tego, podstawowa gospodarka krajowa (mierzona MDD) ma wzrosnąć o 0,6%. To świadczy o zdrowiu gospodarki poza sektorem zdominowanym przez wielkie korporacje międzynarodowe.

W kontekście tych danych, Irlandia prezentuje się jako gospodarka, która radzi sobie lepiej niż wynikałoby to z surowych liczb, adaptując się do zmieniających się warunków globalnej ekonomii i wewnętrznych wyzwań.